Implanty stomatologiczne to wszczepy wykorzystywane w celach protetycznych. Podobnie jak większość protez tak i implanty po wszczepieniu spełniają bardzo różne role. Przede wszystkim wykorzystywane są jako odbudowy jednego bądź kilku zębów wraz z korzeniami. Równie często spełniają funkcje filarów w koronach i mostach protetycznych a nawet częściowych protezach ruchomych – implanty stomatologiczne zastępują wtedy zęby filarowe, które wykorzystuje protetyka tradycyjna. Ciekawostką jest to, że równie dobrze implanty można wykorzystać jako element oporowy dla pełnych protez ruchomych. W takich sytuacjach implanty są swoistą blokadą unieruchamiającą i stabilizującą protezy.

Czym są implanty stomatologiczne?

Najprościej rzecz ujmując implanty stomatologiczne są pełnymi protezami zębów, tj. koron wraz z korzeniami. Ale takie określenie niewiele mówi o charakterze implantów. W rzeczywistości implanty to zaawansowana inżynieria zastępująca rozwiązania naturalne. Inżynieria dobrze tolerowana przez ludzki organizm, bo w większości implanty stomatologiczne produkowane są z biozgodnego z naszym organizmem tytanu.

Biozgodność to jedna z najistotniejszych cech implantów. Nie mniej ważna jest ich konstrukcja. Po wszczepieniu implanty stomatologiczne stają się przekaźnikami sił żucia, a ich oddziaływanie na okoliczne tkanki jest wypadkową sił powstających w czasie spożywania pokarmów (czy w wyniku innych czynności), struktury materiału z jakiego zostały wykonane, parametrów konstrukcyjnych, oraz struktury tkanek, które wchodzą w bezpośredni kontakt z implantami.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.