Implanty zębów, w formie w jakiej je znamy, pojawiły się kilkadziesiąt lat temu. Mieliśmy więc sporo czasu na to, by oswoić się z implantami, a z drugiej strony implantologia przez ten czas bardzo wyewoluowała. Większość przeszkód związanych z implantacją w tej chwili już nie istnieje. Pojawiają się nowe metody odbudowy, nadbudowy i rekonstrukcji kości. W artykule postaram się rozwiać kilka wątpliwości związanych z implantami, które nie są li tylko zwykłymi protezami.

Implanty zębów to prawdziwe osiągnięcia, na dzień dzisiejszy osiągnięcia szczytowe, medycyny i bioinżynierii.

Zacznijmy od obalenia mitów narosłych wokół implantów

Nieprawdą jest, że implanty zębów są jakimkolwiek zagrożeniem dla organizmu i że nasze organizmy często je odrzucają.

Prawidłowo przeprowadzony zabieg wszczepienia implantów i implanty dobrze dobrane do „parametrów” kości są niemal gwarancją pełnego sukcesu. Bardzo wiele zależy od pacjenta. Jeśli pacjent jest na bakier z higieną zębów – może mieć problemy, jeśli stosuje się do zaleceń stomatologa – implanty zębów przyjmą się i dosyć szybko zintegrują się z kością.

Nie jest prawdą, że implanty są wyczuwalne.

Wszelkie odczucia związane z wszczepionymi implantami rodzą się w głowie pacjenta (oczywiście z pominięciem lekkiego bólu po zabiegu). To z tego należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę i jeśli mamy jakiekolwiek opory psychiczne przed wszczepieniem implantów z zabiegu raczej zrezygnujmy, albo poprośmy o pomoc psychologa (wsparcie psychologiczne jest zalecane w bardzo wielu przypadkach).

Mitem jest to, że zanik kości wyklucza zabieg wszczepienia implantów.

Owszem jest to pewną przeszkodą, ale dzisiejsza stomatologia dysponuje doskonałymi metodami odbudowy kośćca, wykorzystywanymi również w związku z implantacją.

Co w takim razie jest prawdą?

Prawdą jest to, że implanty zębów można, a nawet należy, wszczepiać tuż po ekstrakcji zęba.

Implant szybciej jest przyswajany, a tkanki kostne nie zdążą się „rozleniwić” – implant zintegruje się ze zdrową i pełną kością.

To prawda, że w czasie jednego zabiegu można wszczepić nawet kilka implantów.

Choć nieprawdą jest stwierdzenie jakoby do odbudowy każdego zęba należało wykorzystać jeden implant. Implanty zębów równie dobrze sprawdzają się w roli filarów dla mostów protetycznych i przy większych brakach w uzębieniu korzysta się właśnie z mostów.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.