przeprowadzkiTytuł może nieco wyolbrzymiony, niemniej dalej aktualny. Wiele firm wraz z rozwojem swojej działalności zaczyna zatrudniać więcej ludzi. W efekcie zaczyna brakować miejsca na pomieszczenie ich wszystkich, co prowadzi do niedoboru kubatury biurowej dla pracowników. W takim momencie można albo zwolnić ludzi (co raczej nie przysłuży się rozwojowi) albo dokonać przeprowadzki firmy.

Jednak w przeciwieństwie do osób prywatnych, przeprowadzenie całego dobytku firmy z punktu A do punktu B może sprawić więcej problemów, niż transport 10 mieszkań. Jak do tego zazwyczaj zabierają się firmy?

Przeprowadzki dużej firmy

Pomniejsze przedsiębiorstwa zazwyczaj same decydują się na przeprowadzkę swojego biura. Wynajęcie firmy spedycyjnej zazwyczaj wystarcza na przewiezienie mebli oraz szaf i sprzętu. Dzięki temu nawet niewielka firma przemysłowa będzie w stanie przewieźć swoje urządzenia do nowego miejsca pracy.

Gorzej natomiast z wielkimi biurowcami, w których pracują dziesiątki ludzi. Organizacja całego przedsięwzięcia może zająć nawet miesiąc na same przygotowania. Dlatego zazwyczaj wyznacza się jedną osobę na koordynatora przeprowadzki, który będzie odpowiadał za kontakt z firmą przeprowadzkową oraz dopilnuje odpowiedniego posegregowania wszystkich rzeczy.

Dzięki temu zostaje utrzymany porządek podczas przeprowadzki, a w razie niepowodzenia szefostwo przynajmniej wie, kogo może oskarżyć 😉

Kiedy i w jaki sposób przeprowadzić firmę?

Jak wspomniano wyżej, za zorganizowanie całego procesu przeprowadzania firmy do nowej lokacji odpowiada jedna lub kilka osób. To one między innymi ustalają, jak będzie wyglądał nowy układ biura, w jakiej kolejności będą przenoszone działy oraz kto będzie odpowiedzialny za dokumentację przeprowadzki.

Zazwyczaj firmy decydują się na przeprowadzkę w czasie weekendu. Dzięki temu mogą uniknąć problemów związanych z przestojami w pracy. Gdyby biuro było przenoszone w czasie tygodnia roboczego, klienci nie byliby w stanie zostać obsłużeni, a pracownicy przeszkadzaliby w pracy firmy przeprowadzkowej.

Ze względu na te wymagania, firma świadcząca przeprowadzki zazwyczaj dolicza dodatkowe koszty związane z pracą w nieszablonowych godzinach. Jednak jeśli zlecenie jest duże, bardzo możliwe, że cena będzie ustalana indywidualnie z klientem.

Ceny przeprowadzki całego biura

Koszty przeprowadzenia całego biura, o ile jest ono niewielkie, jest zazwyczaj rozliczane na podstawie tabeli usług firmy przeprowadzkowej. Jeśli zleceniodawca jest przedsiębiorstwem dużym, którego transport angażuje większe siły ludzkie, w tym momencie cena może być indywidualnie ustalana.

Dla potrzeb tego tekstu załóżmy, że posługujemy się cennikiem przeprowadzki. Pracę tragarzy zajmującą godzinę wycenia się na 80 zł netto, jeśli towar ma zostać zniesiony z co najmniej 2 piętra. Do tego należy doliczyć opłatę postojową samochodu – jakieś 50 złotych. A ponieważ załadunek mebli i materiałów może potrwać nawet kilka godzin, dlatego warto liczyć się z kosztami.

Przewiezienie ciężarówkami może być rozliczane na zasadzie taryfy za pokonany dystans albo strefowo. Jeśli przeprowadzki dokonuje się w obrębie tej samej aglomeracji, koszty mogą być niższe za strefę niż za kilometraż.

Zresztą wszystkie ceny zawsze są ustalone z koordynatorem zanim dojdzie do samej przeprowadzki.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.