saunaSeans w saunie to relaks zarówno dla ciała, jak i umysłu. Oczyszcza organizm, pozwala na szybkie zregenerowanie sił oraz dodaje energii do działania. Wysoka temperatura stymuluje produkcję endorfin, które, jak powszechnie wiadomo, są odpowiedzialne za dobre samopoczucie. To dlatego wychodzimy z sauny w pozytywnym nastroju oraz czujemy się odprężeni. Aby jednak tak się stało, należy pamiętać o zasadach prawidłowego korzystania z sauny.

Jak przygotować się do pobytu w saunie?

Wizyta w saunie powinna być traktowana przez nas jak ceremonia. Dlatego w tym celu należy zarezerwować sobie co najmniej 2 godziny. Należy zaopatrzyć się w ręcznik, klapki, żel do mycia ciała oraz wodę mineralną. Przed wejściem do sauny trzeba dokładnie umyć swoje ciało, aby przygotować je do dalszego oczyszczania. Zastosowane wcześniej kosmetyki, takie jak olejki czy balsamy utrudniają wydalanie potu. Prysznic bierzemy naprzemiennie letnią i gorącą wodą, kończąc go zimnym strumieniem. Koniecznie pamiętajmy o zdjęciu wszystkich ozdób i biżuterii. Nagrzany metal może doprowadzić do poparzenia skóry. Przed wejściem do kabiny sauny uzupełniamy płyny, możemy pić herbatę ziołową, zieloną czy też wodę mineralną w temperaturze pokojowej.

Jak zachować się w saunie?

Sesję w saunie zaczynamy od ławeczki znajdującej się niżej. Należy przybrać wygodną pozycję i oddać się relaksacji. W saunie oddychamy głęboko, ale naturalnie, staramy się odgonić myśli i przejść w stan pełnego odprężenia. Po kilku minutach możemy zająć pozycję na wyższej ławeczce, gdzie jest cieplej. Gdy nasze ciało zaczyna się mocno pocić, możemy zrobić sobie delikatny masaż wszystkich mięśni. Pamiętajmy, korzystając z sauny zawsze siadamy na ręczniku, na nim te też trzymamy stopy. Sprawi to, że nasz pot nie będzie wsiąkał w drewno a całkowicie w ręcznik. Siadanie na ławeczkach gołym ciałem jest bardzo niehigieniczne.

Jak zakończyć kąpiel parową?

Seans powinien trwać 5-12 minut, po tym czasie należy wyjść z sauny, wziąć zimny prysznic i odpocząć około 10 minut. Ale uwaga, jeżeli pojawi się ucisk na klatkę piersiową, szybsze bicie serca, zawroty głowy i osłabienie, należy saunę opuścić wcześniej. W czasie jednej wizyty w saunie powinniśmy dwu lub trzykrotnie powtórzyć cały cykl, czyli nagrzewanie, prysznic i odpoczynek. Po skorzystaniu z sauny należy zażyć zimny prysznic, stopniowo zwiększając temperaturę wody. Pozwoli to naszemu organizmowi wrócić do stanu wyjściowego. Lodowaty prysznic może tylko wywołać dalsze pocenie oraz bóle głowy, a przecież nie tego oczekujemy od sauny. Aby nasz organizm poczuł się w pełni zrelaksowany na koniec należy się położyć na około 15 minut i odpoczywać.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.