Podstawowym wyróżnikiem, po jakim poznasz dobre rowery miejskie jest cena. Chodzi tu oczywiście o klasę cenową, nie zawsze najdroższe jest najlepsze. Rowery, których ceny zamykają się w okolicach 350-450 złotych na pewno nie są pojazdami rekomendowanymi. Ceny dobrych rowerów zaczynają się od 500 złotych, ale i takie trudno spotkać – prawdę mówiąc 800 zł to standard.

Komponenty

Oczywiście największą różnicę pomiędzy klasami rowerów robi nie cena, ale wykonanie komponentów. Najtrudniej odróżnić ramę. W kiepskiej jakości sprzęcie zrobiona jest ze stali niskiej klasy (Hi-Ten), o czym powinien poinformować producent. Markowe rowery wykorzystują przeważnie dwa typy stopów, najczęściej jest to bardzo wytrzymała stal (Cr-Mo) lub aluminium. Rzadziej korzysta się z tytanu. Rama przy dużej wytrzymałości zachowuje jednak względną lekkość. Mimo wszystko trudno odróżnić kiepską od dobrej, ze względu na farbę lub inne ozdoby.

Dużo łatwiej określić jakość roweru po elementach mechanicznych, jak hamulce, przerzutki, koło zębate, wsporniki. Przede wszystkim powyższe komponenty musza być wykonane z metalu. Żadnych plastikowych wykończeni, uzupełnień, itp. Z plastiku najczęściej wykonywane są hamulce. Zapewnienia sprzedawcy, że są tak samo wydajne jak metalowe należy wsadzić między bajki. Typ V-brake, to najniższa klasa, na którą możesz się zdecydować. Są stosunkowo tanie, ale zapewniają skuteczne hamowanie i bezpieczeństwo. Ważną kwestią jest również dobór przerzutek. Tu najlepszą klasą jest Shimano, który w standardzie zapewnia 8 przełożeń z tyłu.

Sklepy

Trzymaj się z daleka od wszelkich super-, hiper-, i innych marketów. Generalnie miejsc, gdzie rower stoi obok proszków do prania, a wiedza sprzedawców ogranicza się do znalezienia produktu na półce. Najlepszym wyborem są lokalne serwisy, gdzie rowery miejskie można nie tylko kupić, ale także oddać do naprawy. Ewentualnie warto rozważyć duże sieci zajmujące się sprzętem sportowym. Tam często markowy sprzęt można kupić po atrakcyjnej cenie.

Marki

Istnieje kilkanaście renomowanych firm produkujących naprawdę dobre i różnorodne rowery. Przed zakupem o jego firmie macierzystej poczytaj w internecie, uważaj bowiem na podróbki. Niektóre firmy wykorzystują zbieżność nazw (Trek – Trex; GT – GTi), żeby wcisnąć klientowi bubel.

Kierując się tymi kilkoma wskazówkami na pewno będziesz potrafił odróżnić dobry rower. Jeżeli masz wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z internetu lub porady serwisanta. Pamiętaj, nie decyduj się na rower kiepskiej jakości, bo jest tańszy. Szybko możesz odebrać sobie jakąkolwiek przyjemność z jazdy.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.