Myślę, że nikomu nie sprawiłoby trudności wskazanie na ulicy osoby, która pali nałogowo. A to, dlatego, że nałóg ten niestety bardzo niekorzystnie odbija się na naszej cerze czy stanie uzębienia. Nie wspominając już o jakże wspaniałym, nikotynowym zapachu z ust. I niestety w obecnym świecie, w którym coraz to bardziej prym wiedzie kult nienagannego wyglądu i ciała, poszarzała skora nie jest krzykiem mody. Zatem zastanówmy się jak papierosy wpływają na urodę .

Jak papierosy niszczą nasz organizm

Dym tytoniowy składa się z powyżej czterech tysięcy związków chemicznych, a nawet ponad czterdzieści z nich ma udowodnione działanie rakotwórcze. Do najgorszych z nich należą między innymi: benzopiren, ciała smołowate, dibenzoakrydyna, naftyloamina, polon – każda z nich może wywołać nowotwór w naszym organizmie, ale nie tylko jak myśli większość palaczy, płuca, ale też układu pokarmowego, moczowego i niestety bardzo często gardła i krtani. Trzeba pamiętać także o tym, że wiele osób, które wyszły szczęśliwie z choroby nowotworowej do końca życia będzie ponosiło jej skutki i konsekwencje, jak na przykład oszpecenie i blizny, ale czymże one są w konfrontacji z możliwością utraty życia. Drugie  niepożądane działanie papierosów polega na stymulacji do wytwarzania wolnych rodników, czyli związków posiadających na ostatniej powłoce niesparowany elektron, przez co stają się one bardzo aktywne i wchodzą w interakcje z wieloma elementami naszego organizmu jak DNA czy lipidy prowadząc w ten sposób do ich zniszczenia lub przynajmniej uszkodzenia. Oprócz nowotworów z papierosami jest wiązane wiele innych ciężkich chorób, jak: POCHP – przewlekła obturacyjna choroba płuc, w skład tej jednostki wchodzi rozedma i przewlekłe zapalenie oskrzeli (notoryczny kaszel i odkrztuszanie ropnej plwociny, a także zasinienie lub zaróżowienie powłok skórnych na pewno nie sprzyja urodzie); częściej występuję gruźlica – choroba, gdy zostaje zaniedbana może powodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji na skutek zajmowania kolejnych narządów; choroba niedokrwienna serca – na skutek zaburzeń odżywiania mięśnia sercowego poprzez częste skurcze tętnic wieńcowych; udar mózgu – papierosy są jedną z wiodących przyczyn tego schorzenia, którego skutkiem może być śmierć, paraliż lub niedowłady.

Papierosy a wygląd zewnętrzny

Skóra palacza wraz ze stażem nałogu staje się coraz bardziej matowa, szorstka i przybiera żółtawo-szary odcień. Brak blasku cery sprawia, że człowiek wygląda na więcej lat niż naprawdę ma. Wygląda po prostu bardzo niezdrowo. Jest to spowodowane faktem, iż substancje zawarte we wdychanym dymie tytoniowym powodują skurcze drobnych naczynek skóry, przez co dochodzi do niedotlenienia i niedożywienia zaopatrywanych przez nie tkanek. Komórki skóry nie otrzymają wszystkich niezbędnych im do prawidłowego funkcjonowania substancji, przez co szybciej się starzeją – skóra szybciej rogowacieje, stąd właśnie wrażenie szorstkości-  i obumierają lub choćby tylko nieprawidłowo spełniają swoje funkcje. Dużo szybciej niż u osób niepalących pojawiają się zmarszczki, przez co wizualnie palacz staje się jeszcze starszy. Substancje te również niekorzystnie oddziałuję na same naczynia, dochodzi do ich poszerzania, co na zewnątrz daje obraz pajączków, czyli teleangiektazji. W organizmie nałogowca dochodzi do zmniejszenia ilości witamin A, C i E – czyli głównych witamin odpowiedzialnych za zdrowy wygląd skóry i prawidłowe funkcjonowanie i szczelność naczyń krwionośnych. Dochodzi do zaburzeń syntezy kolagenu i elastyny a tym samym dochodzi do zaburzeń elastyczności skóry oraz jej regeneracji pogłębiając tylko i tak już poważny problem. Coraz to częściej pojawiają się teorie, że papierosy również negatywnie wpływają na kondycję naszych włosów – dochodzi do szybszego ich wypadania na skutek skrócenia kolejnych faz ich życia. Osobna sprawą wartą poruszenia jest wygląd zębów palacza. Stają się one po prostu żółte a także wykazują częstszą skłonność do próchnicy i innych chorób dotyczących również dziąseł. Trzeba również pamiętać o dość nieprzyjemnych zapachu z ust, który ciężko usunąć nawet najlepszą pastą czy płynem do płukania ust.

Czy warto palić?

Na podstawie informacji zawartych w tekście powyżej chyba łatwo odpowiedzieć sobie na to pytanie – nie. Jednak jak to przeważnie jest z nałogami – niestety bardzo łatwo jest zacząć palić, jednak dużo gorzej jest z tym skończyć. Każdy, kto sięga po pierwszego papierosa nie zakłada, że się wciągnie i będzie już palił całe życie. A tym bardziej nie myśli o konsekwencjach tej decyzji jak właśnie utrata promiennego wyglądu skóry, zaburzeń jej sprężystości czy straty ładnego uśmiechu. Również wiele osób łudzi się, że stosując preparaty przeznaczone dla osób palących cofnie w sobie niekorzystne zmiany i przywróci skórze zdrowy wygląd. Jednak bądźmy szczerzy, nawet po rzuceniu palenia nie jest to do końca możliwe, a bez pozbycia się nałogu to już w ogóle nie ma, o czym marzyć. Na szczęście papierosy stają się coraz to bardziej niemodne.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.