Dobre zdjęcie przyrodnicze to nie tylko przejaw fascynacji fotografa światem dzikich roślin i zwierząt. Nie tylko wyraz jego profesjonalnej wiedzy i umiejętności czy zasługa dobrego sprzętu. Często to także efekt ciężkiej pracy i cierpliwego oczekiwania na właściwą okazję.

naturaPoznawanie przyrody

Aby fotografować wilki, rysie czy bobry trzeba dobrze poznać ich zwyczaje. Wiedzieć, na jakich terenach żyją, co i kiedy jedzą, czy prowadzą nocny, czy dzienny tryb życia. Dobrze jest poprosić o pomoc kogoś, kto z racji swego zawodu lub zainteresowań ma częsty kontakt z dzikimi zwierzętami. Leśniczy lub obrońca przyrody chętnie podzieli się swoją wiedzą oraz wskaże miejsca dogodne do obserwacji i robienia zdjęć. Właśnie tam warto urządzić sobie dobrze zamaskowaną kryjówkę, biorąc pod uwagę warunki pogodowe i oświetlenie. Najczęściej taka czatownia to drewniana konstrukcja obita blachą i dla niepoznaki przykryta gałęziami, trawą oraz liśćmi. W tak przygotowanej czatowni trzeba czasem spędzić wiele godzin, a nawet dni, zanim nadarzy się okazja do zrobienia naprawdę udanego zdjęcia.

Dobry aparat = dobre zdjęcie

Wykonanie zachwycającego zdjęcia przyrodniczego wymaga dobrego sprzętu. Lustrzanki cyfrowe przeciętnemu użytkownikowi mogą wydać się ciężkie i nieporęczne, ale profesjonalistom pozwalają na uchwycenie niezwykłych scen z życia dzikich zwierząt. Tylko lustrzanki cyfrowe umożliwiają zrobienie zdjęcia natychmiast po naciśnięciu spustu migawki, co pozwala na uchwycenie niepowtarzalnych momentów podczas dynamicznych scen np. polowania wilków lub ucieczki stada jeleni. Dzikie zwierzęta rzadko trwają w bezruchu dłużej niż kilka sekund, dlatego od szybkiego zarejestrowania takiej chwili zależy wartość zdjęcia. Warto przy tym dodać: zdjęcia dobrej jakości, gdyż takie właśnie są fotografie robione za pomocą lustrzanki cyfrowej. W większości tych aparatów ostrość można regulować ręcznie, co pasjonatom fotografii przyrodniczej pozwala na pełną swobodę decydowania, na czym skupić uwagę swoją i oglądającego zdjęcie.

Gdyby nie fotografia przyrodnicza wielu z nas nie poznałoby niektórych gatunków dzikich zwierząt i nie miałoby szans na zobaczenie ich w naturalnym środowisku. Dzięki pasji i profesjonalizmowi jej twórców w pewnym sensie mamy szansę na obcowanie z naturą.

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.