Ładnie ułożona kostka brukowa, odpowiednio dobrana kolorystycznie z efektownymi wzorami stanowi niewątpliwie ważny element dekoracyjny posesji, zdarza się nieraz że po jednym sezonie nawierzchnia jednak traci swoje walory estetyczne przez deformację wymagając wielu poprawek. Jak ułożyć kostkę brukową? aby uniknąć lub przynajmniej zminimalizować takie sytuacje.

            Na początku należy odpowiednio przygotować podłoże, wyrównać go zachowując lekki spadek umożliwiający spływanie wody opadowej zapobiegając tym samym zbieraniu się wody na powierzchni a w konsekwencji jej uszkodzeniu. Podłoże o dużej wilgotności należy odpowiednio wydrenować, piaszczyste jako że jest samo drenujące się nie wymaga takiego zabiegu.

Odpowiednia grubość podbudowy i podsypki oraz właściwe ich ułożenie to elementy o fundamentalnym znaczeniu na etapie przygotowania podłoża pod kostkę wpływające na jej trwałość i brak wypaczeń. Dobiera się je w oparciu o przewidywany ruch jaki ma się odbywać po nawierzchni, czy to będzie ruch pieszy czy również samochodowy, jeżeli samochody to czy tylko osobowe czy również dostawcze. Mając te informacje można zapewnić odpowiednie przygotowanie gruntu pod kostkę zapewniając jej bezproblemową eksploatację.

Jak ułożyć kostkę brukową? mając już przygotowane podłoże, układanie zaczyna się od krawężników, dopasowując szerokość alejek do szerokości kostki unikniemy konieczności cięcia kostek dopasowujących ich szerokość do alejki, warto na to zwrócić uwagę przy ich wyznaczaniu.

Kostka posiada różne grubości i rozmiary, pozwala to na odpowiednie ułożenie w zależności od rodzaju ruchu który będzie się po niej odbywał, pieszy czy samochodowy oraz dopasowanie wielkości kostek do powierzchni. Na dużej powierzchni efektownie będą wyglądać przemyślne wzory z dużych elementów, wąskie alejki brukujemy drobną kostką uzyskując ładny efekt wizualny.

            Biorąc pod rozwagę kilka wspomnianych czynników mamy odpowiedź jak ułożyć kostkę brukową? zapewniając sobie dekoracyjny efekt posiadłości przez długie lata bez potrzeby dokonywania poprawek po każdym sezonie lub po dostawie chociażby drewna do kominka.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika