W normalnych warunkach zdrowe włosy rosną w tempie jednego centymetra na miesiąc. U niektórych osób obserwuje się nawet 2 centymetry przyrostu, u innych nieco mniej niż centymetr. Zdrowe włosy żyją swoim rytmem, który często uznajemy za mało satysfakcjonujący. Szczególnie wtedy, gdy marzą nam się długie włosy niecierpliwimy się, że tak wolno rosną.

Czy porost włosów można przyspieszyć?

Na pewno tak, choć trudno o gwarancje, bo każdy organizm reaguje bardzo indywidualnie, za to przy każdej dobrze dobranej kuracji możemy liczyć na poprawę wyglądu i kondycji naszych włosów zupełnie niezależnie od zwiększenia (bądź nie) ich długości.

Naturalne sposoby na porost włosów

Zbawienne dla kondycji włosów są drożdże, minerały i witaminy (głównie B-kompleks), przeciwutleniacze, proteiny i związki siarki. Większość preparatów na porost włosów, które możemy kupić w drogeriach zawiera właśnie te elementy. Innymi słowy kosmetyka wykorzystuje przede wszystkim naturę. Jeśli marzą nam się dłuższe włosy niekoniecznie musimy sięgać po te preparaty. Równie efektywnie zadziała zmiana diety, wzbogacenie jej o pewne składniki odżywcze, unikanie czynników ryzyka i stosowanie naturalnych, przygotowywanych samodzielnie maseczek z jajek, oliwy, olejku rycynowego, witamin, a nawet drożdży.

Drożdże na porost włosów

Możemy je przyjmować doustnie bądź przygotowywać z nich maski na włosy (przepisy znajdziecie w internecie). Ważny jest wybór drożdży: na porost włosów najlepiej zrobią nam drożdże piwne – zawierają więcej składników odżywczych od drożdży piekarskich. Drożdże te są też czystsze, bo wypreparowane w obróbce farmaceutycznej. Jeśli zdecydujemy się na drożdże spożywcze (rozpuszczone w wodzie bądź mleku) przed wypiciem takiego eliksiru musimy drożdże zabić – wystarczy sparzyć je wrzątkiem. Na porost włosów drożdże działają wielokierunkowo: są źródłem protein, witamin z grupy B oraz mikroelementów.

Jajka, witaminy i olejki na porost włosów

Spośród witamin najważniejsze są:

Przeciwutleniacze, czyli witaminy A, C i E – chronią włosy przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników, przedłużają im młodość, a co za tym idzie sprawiają, że włosy rosną dłużej, ale w tym samym tempie – co prowadzi do przedłużenia włosów (w normalnych warunkach pojedynczy włos może osiągnąć około metra długości).

Witaminy z grupy B, które odżywiają, wzmacniają i stabilizują włosy. Te witaminy odpowiadają też za ich jakość tj. sprężystość i połysk. Niedobór witamin B-kompleks jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów i problemów z owłosioną skórą głowy.

Jajka zawierają podstawowe budulce czyli proteiny i siarkę – niezbędne do wytworzenia keratyny, z której składają się włosy. Poza tym są prawdziwą bombą witaminową.

Oleje roślinne (oliwa z oliwek) i olejek rycynowy spełniają funkcje ochronne, odżywcze i natłuszczające. Oliwę powinniśmy dodawać do maseczek (na przykład tych na bazie jajka), a olejek rycynowy można po prostu wmasowywać we włosy, spłukując go później obficie wodą z dodatkiem octu jabłkowego lub soku z cytryny zamykającego łuski włosów. Olejek rycynowy wzmacnia też brwi i rzęsy, stosowany na skórę poprawia jej kondycję i zapewnia niespotykaną gładkość.

Preparaty na porost włosów

Jak już wspomniałam oprócz kuracji naturalnych możemy posłużyć się ogólnodostępnymi preparatami na porost włosów – to kwestia naszego wyboru. Jednak w tym momencie należy jeszcze dokonać rozróżnienia przyczyn, dla których sięgamy po środki kondycjonujące i przyspieszające porost włosów: czymś innym jest chęć poprawy stanu włosów i przyspieszenie ich wzrostu czym innym natomiast chęć zapobieżenia łysieniu bądź jego leczenie.

W tym drugim przypadku sama natura nam nie wystarczy. Konieczne jest przede wszystkim zdiagnozowanie przyczyny wypadania włosów, a następnie dobór kuracji i to zdecydowanie pod kątem leczniczym, a nie kondycjonującym.

Preparaty na porost włosów dla osób, które zostały dotknięte łysieniem pomagają w kilku sytuacjach: wtedy gdy dochodzi do łysienia androgenowego, gdy wypadanie włosów jest spowodowane zaburzeniami w funkcjonowaniu organizmu i stanami chorobowymi, które nie doprowadziły do trwałego uszkodzenia mieszków włosowych tj. tych miejsc, w których „produkowane” są włosy. Wiele typów łysienia ma charakter okresowy i po usunięciu przyczyny choroby włosy wracają do normy – wtedy można też sięgnąć po naturalne metody na porost włosów.

W jednym przypadku jesteśmy skazani na kurację dożywotnią, mianowicie w łysieniu androgenowym.

Porost włosów w tym typie łysienia musi być stymulowany z zewnątrz, poprzez ograniczenie destrukcyjnego wpływu androgenów miniaturyzujących (uszkadzających) mieszki włosowe. W łysieniu androgenowym na porost włosów należy stosować preparaty zawierające Minoxidil. I to stosować praktycznie bez przerwy, bo po zaprzestaniu kuracji łysienie powraca.

W ramach podsumowania dodam jeszcze, że kondycja naszych włosów (i tempo ich wzrostu) w dużej mierze zależą od tego jak żyjemy. Osłabiamy włosy paląc papierosy, pijąc dużo alkoholu i kawy, zjadając kiepską jakościowo, wysoko przetworzoną żywność.

O ile nasze niezadowolenie z włosów nie wynika z problemów o podłożu genetycznym bądź chorobowym możemy je zniwelować w jeden prosty sposób: żyjąc zdrowo i zdrowo się odżywiając.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.