Geografia jest zazwyczaj jednym z ulubionych przedmiotów uczniów już od pierwszych lat edukacji w tej dziedzinie. Może zrozumieć ją każdy, jeśli tylko zajęcia dydaktyczne będę prowadzone w sposób przystępny i ciekawy. Długie monologi teoretyczne zniechęcą nawet największego zapaleńca, dlatego zadaniem nauczycieli jest ich urozmaicanie. Doskonale sprawdzają się w tym celu atlasy i mapy, które angażują uwagę i zmuszają do samodzielnych poszukiwań.

O roli tego typu pomocy geograficznych w nauczaniu pisano już wiele. Podkreślano ich wpływ na pogłębiania wiedzy uczniów, rozbudzanie ich ciekawości oraz na rozwój wyobraźni i umiejętności percepcyjnych. Zdaniem pedagogów mapy kształtują również pamięć topograficzną. Pomagają w kategoryzacji pewnych zjawisk i umożliwiają w ten sposób łatwiejsze przyswojenie treści geograficznych. Dlatego też atlasy powinny stanowić wyposażenie każdej szkoły i towarzyszyć lekcjom związanym z szeroko pojętą nauką o świecie. Obecnie wydawnictwa przykładają coraz większą wagę do tego, aby były one atrakcyjne zarówno pod względem merytorycznym, jak i wizualnym. Zawierają więc nie tylko mapy, ale także najróżniejsze rysunki wraz z objaśnieniem najważniejszych zjawisk. Najróżniejsze odnośniki umożliwiają poznanie nie tylko pojedynczych zagadnień, ale również połączenie ich w spójną całość lub też dokonanie porównania. To wszystko sprawia, że uczeń nie uczy się bezmyślnie poszczególnych treści na pamięć, a zdobywa kompleksową wiedzę z konkretnych zagadnień. Mapy, wykresy i obrazki zaciekawiają, absorbują uwagę, zmuszają do znalezienia odpowiedzi na konkretne pytania. Są więc atrakcyjne i nie kojarzą się z nużącym procesem nauczania, dzięki czemu przygotowanie do sprawdzianu kończy się bardzo dobrą oceną w dzienniku.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.