Poszukiwanie fachowca psychoterapii wśród rynkowych ofert jest dla człowieka borykającego się z problemami wewnętrznymi bardzo trudne. Łatwo ulec deklaracjom bez odzwierciedlenia w kwalifikacjach oraz osiągnięciach zawodowych. Smutne efekty tego rodzaju „terapii” są widoczne w postaci ciągłego drenażu kieszeni klientów przy równoczesnym braku poprawy w dręczących ich obawach czy zgłaszanych zaburzeniach.

psycholog kielcePoszukiwanie specjalisty w zakresie zdrowia psychicznego można porównać do szukania serwisu samochodowego dla auta. Jeśli samochód nie działa tak jak tego chcemy, zakładamy, że fachowiec określi przyczyny awarii, ustali co trzeba wymienić oraz poda zakres prac wraz z terminem wykonania usługi i szacowanymi kosztami. Analogicznie dobry psycholog lub psychoterapeuta razem z pacjentem ustalą w czym, jakimi metodami oraz mniej więcej jak długo będą udzielać pomocy. Nie wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. psycholog Kielce – znajdziemy wiele tego typu ogłoszeń, nie wszystkie rzetelne i godne polecenia.

Trudno jest ustalić czy osoba reklamująca się jako psychoterapeuta Kielce faktycznie nim jest. Istnieją bowiem liczne szkolenia, kursy, instytuty i organizacje, które posługują się takim określeniem bez dbałości o jakość usług i dobro klientów. Najbezpieczniejsze więc jest korzystanie z reguł, którymi kieruje się np. NFZ. W myśl tych reguł psychoterapeuta to osoba, która ukończyła albo jest w trakcie kursu psychoterapeutycznego (najczęściej 4-letniego) akredytowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne albo Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. W profesjonalnych gabinetach tego rodzaju zaświadczenie jest do wglądu na życzenie klienta. Nieodzowne również jest posiadanie doświadczeń własnej psychoterapii oraz praca pod superwizją, czyli poddawanie się merytorycznemu nadzorowi certyfikowanego superwizora. Analogicznie jak w przypadku współpracy z psychologiem warto zadawać pytania dotyczące posiadanych kwalifikacji i doświadczeń zawodowych psychoterapeuty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie korzystnie będzie je przedyskutować w bezpośredniej rozmowie, co często uchroni klienta przed narażeniem swojego zdrowia i wydaniem pieniędzy w nierzetelnego „specjalistę”. Psychoterapia również posiada wiele rozmaitych szkół, z których nie każde podejście jest właściwe dla konkretnych przypadków. Warto przedyskutować to z psychoterapeutą co umożliwi bardziej efektywną i owocną współpracę.

Tytułu psychologa można używać po ukończeniu 5-letnich studiów magisterskich na kierunku psychologia. Psycholog – często termin ten jest nadużywany przez osoby, które ukończyły wszelkiego rodzaju szkolenia ze słowem „psycho” w tytule. Dobry specjalista nie odmówi okazania się właściwym dyplomem. Ponieważ psychologia jest bardzo zróżnicowaną dziedziną, dobrze jest wybrać psychologa specjalizującego się w odpowiedniej dziedzinie. Dla przykładu psycholog rozwojowy pracujący z młodzieżą i dziećmi nie zawsze jest specjalistą w zakresie zdrowia psychicznego dorosłych. Bardzo istotne dla decyzji o współpracy z konkretnym psychologiem są informacje na temat jego dotychczasowych doświadczeń zawodowych. Analogicznie jak przy potwierdzeniu wykształcenia również tutaj dobry specjalista chętnie udzieli tego rodzaju informacji.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.