Przy wyborze czytników RCP warto zastanowić się nad sposobem komunikacji z urządzeniami oraz oczekiwaniami co do możliwości programu zarządzającego systemem rejestracji czasu pracy.

Często zdarza się, że firmy ze względu na specyfikę branży w której działają mają ograniczone możliwości zastosowania systemu RCP właśnie ze względu na problem z połączeniem do czytników. Głównymi problemami z jakimi się spotykamy najczęściej jest problem z położeniem okablowania sieciowego lub problem z połączeniem bezprzewodowym. Na szczęście aktualnie producenci proponują kilka możliwości komunikacji z zegarami czasu pracy.

 

Czytniki czasu pracy mogą działać autonomicznie, co jest pomocne, gdy mają być zainstalowane w miejscach o utrudnionym dostępie do sieci. Dane można wtedy zgrywać na przykład na pamięć pendrive i przenosić je na komputer.

Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe czytniki podłącza się do sieci TCP/IP, gdyż znacznie ułatwia to komunikowanie się z komputerem i oprogramowaniem oraz upraszcza zarządzanie czytnikami.

Niektóre modele posiadają nawet możliwość komunikacji poprzez WiFi czy też GPRS.

Producenci i dystrybutorzy zajmujący się sprzedażą systemów RCP często dołączają do nich swoje oprogramowania o bardzo zróżnicowanych możliwościach. Od tego jakie funkcje zawiera dany program, świadczą jego umiejętności – sumowanie przepracowanego czasu pracy, porównywanie planowanego czasu pracy z rzeczywistym, uwzględnianie różnego rodzaju nieobecności, akceptowanie nadgodzin, naliczanie odpowiednich stawek w dni wolne, edycja zdarzeń (np. w sytuacji, gdy pracownik nie odbił się na urządzeniu lub odbił się błędnie). Niektóre programy pozwalają również eksportować wyliczony czas pracy do programów kadrowo-płacowych. Funkcja ta znacznie ułatwia pracę księgowym, które wykorzystują te informacje do obliczania wynagrodzeń pracowników.

Większość programów ma również możliwość definiowania okresu za jaki mają być generowane raporty. Daje to możliwość otrzymania różnego rodzaju raportów za dowolny, wybrany przez użytkownika okres.

Jeśli dystrybutor systemu rcp jest również producentem oprogramowania, ma często możliwość jego modyfikacji, dzięki czemu może dostosować go pod kątem potrzeb nawet najbardziej wymagających Klientów.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.