Dzisiejsze pokolenie zwykło się ironicznie nazywać pokoleniem obrazu. Rozwój środków masowego przekazu (telewizji i Internetu), przyzwyczaił nas do zdobywania informacji szybko i łatwo. Co raz trudniej sięgnąć nam do informacji ukrytych w tekście. Wielu uważa wręcz, że obraz niszczy kulturę czytania i jest powodem intelektualnego zubożenia społeczeństwa – paradoksalnie, bo przecież obraz jest produktem cywilizacyjnego dobrobytu.

zdjęcie na stronę internetową

zdjęcie na stronę internetową

Podstawową różnicę pomiędzy tekstem, a zdjęciem jest czas potrzebny na jego poznanie. Zdjęcie jest formą znacznie bardziej czytelną. Wyczytanie informacji z fotografii jest niemal natychmiastowe, podczas, gdy tekst wymaga od nas skupienia i czasu na przeczytanie całej jego treści. Dodatkowo tekst, wymaga od nas pewnych umiejętności. Nie chodzi tylko o umiejętność czytania, bo przecież niewielu potrafi zrozumieć akademickie podręczniki do filozofii, mimo, że niemal każdy potrafi czytać. Albo, też nie każdy Polak zrozumie francuską gazetę codzienną. Zdjęcie jest znacznie bardziej uniwersalne, zrozumiałe dla wszystkich, bez względu na język, którym się posługujemy.
Formy graficzne są niezwykle ważne w jakimkolwiek środku przekazu, również strony internetowe nie są tu wyjątkiem. Tekst pisany nie powinien być jedyną formą wyrazu w jakimkolwiek serwisie. Każdy artykuł, news, czy tuto rial powinien być wzbogacony o formy graficzne. Co więcej użytkownicy bardzo często wręcz wymagają od twórców i redaktorów stron zamieszczania takich form wyrazu. Duże zdjęcia, rysunki, czy wykresy, pozwolą im zrozumieć czytany tekst.
Gdzie w takim razie szukać zdjęć na naszą stronę internetową i czym kierować się przy ich wyborze? Tu z pomocą przychodzi nam Internet. W sieci znaleźć można rozmaite wyszukiwarki, banki i biblioteki dużych zdjęć, które można wykorzystać na naszej witrynie. Trzeba jednak pamiętać, że nie każde zdjęcie będzie odpowiednie do tego celu.
Pierwszym kryterium przy wyborze fotografii jest ocena, czy takie właśnie zdjęcie pasuje do ogólnej treści serwisu. Warto także zasugerować się kolorystyką zdjęcia –musi pasować ona do layoutu naszej strony, ponieważ jeden źle dobrany element może zaburzyć cały efekt graficzny strony i w efekcie zniechęcić użytkowników do naszej strony.

Drugą bardzo ważą kwestią podczas dodawania zdjęcia do serwisu jest format pliku, w którym zapisane jest zdjęcie. Standardowymi rozszerzeniami interpretowanymi przez przeglądarki internetowe są formaty BMP, JPG, PNG oraz GIF. Odradza się jednak stosowanie ich dowolnie, bowiem każdy ma swoją specyfikę i zastosowania. Pliki BMP ze względu na brak kompresji są w zasadzie najgorszym wyborem podczas publikacji na stronie. Format GIF stosowany jest zazwyczaj do elementów graficznych będących strukturą strony jak np. ikony, czy przyciski. Dopiero dwa pozostałe formaty stanowią optymalny wybór do publikacji zdjęć w witrynie internetowej. Pliki te oferują nam kompresję z niewielką utrata jakości i są w zasadzie dedykowane właśnie publikacji zdjęć.
Zdjęcia stanowią doskonałą formę wyrazu, której nie można pominąć, również przy budowie strony internetowej. Przedstawione wskazówki z pewnością okażą się pomocne w wykorzystaniu ich potencjału.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika