W tym tekście postaram się przedstawić temat bezpieczeństwa na drogach pod względem rowerzystów. Temat jest dość ważki bowiem rowerzyści bardzo często przyczyniają się do spowodowania wielu wypadków. Pragnę zacząć od tego iż bycie rowerzystom nie zwalnia nas od myślenia ani przestrzegania przepisów – takie zdanie można sobie wyrobić obserwując rowerzystów w wielu zakątkach polski (szczególnie tych mniej pochłoniętych jazdą na rowerze). Dlatego przedstawię tutaj najczęściej popełniane błędy przez rowerzystów oraz wskażę na wakacyjne problemy. Zacznę może od pensjonaty szczyrk które posiadają bardzo liczną bazę tras rowerowych a tym samym są doskonałym przykładem do opisu.

Pierwszym i najbardziej poważnym błędem jaki popełniają rowerzyści podczas poruszania się po mieście jest picie alkoholu. Alkohol jak wiadomo jest zgubnym doradcom które może spowodować wiele wypadków na drodze. Zacznijmy może od tego iż rowerzyści są równie surowo karani pod tym względem jak posiadacze samochodów bowiem skutki mogą być podobne w postaci zagrożonego zdrowia oraz życia ludzkiego.

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych wobec czego warto mieć to na uwadze. Alkohol może szkodzić nie tylko samym rowerzystom ale także innym nie chronionym użytkownikom ruchu drogowego. Mam tutaj na myśli przede wszystkim pieszych z którymi rowerzyści mogą spotkać się wręcz na każdym rogu. Następnie pragnę wspomnieć o przejazdach przez pasy w wykonaniu rowerzystów, wielu z nich wjeżdża na nie wręcz z zawrotną prędkością nie dając samochodom żadnej szansy na zahamowanie jest to co najmniej nie odpowiedzialne w moim przeczuciu.

Sam zaobserwowałem takie zachowanie w noclegi hel które to posiadają wiele tras rowerowych jednak nie tych leśnych a raczej miejskich wobec czego istnieją różne sytuacje które potrafią zmylić nie jednego kierowcę. Rower wedle przepisów powinno się przeprowadzać przez jezdnię co powinno uchronić jak i rowerzystę tak i osobę która prowadzi samochód. Moim zdaniem są to dwa główne problemy jakie dotyczą tych profesji wedle danych policji. I także w statystykach rowerzyści właśnie za te przewinienia są najbardziej karani. Oczywiście wyjdzie to na dobre jednak chciałbym zwrócić jeszcze uwagę na inne mankamenty jazdy na rowerze. Bowiem nie raz się zdarza iż rowerzyści sami wchodzą wręcz pod nogi bądź zderzaki samochodów.

Ale nie o tym będę się rozpisywał a o nieodpowiednim dostosowaniu roweru do jazdy. Rowerzyści w wielu przypadkach nie posiadają takich podstawowych rzeczy jak: lampka na przód oraz tył, elementów odblaskowych oraz sprawnych hamulców. Pomimo braku tych elementów wielu z nich wciąż porusza się po drogach i to nawet tych bardziej zatłoczonych. Według mnie jest to nie do pomyślenia aby takie osoby mogły sprawnie poruszać się po drogach ale niestety tak się dzieje i nic z tym nie można zrobić póki co. O ile policja zwraca tylko na te dwa pierwsze elementy uwagę to w przypadku tych dwóch innych są już pewne problemy.

Dlatego apeluję w tym wypadku do rowerzystów którzy poruszają się po polskich drogach aby w swoje życie wprowadzili te elementy o których wspomniałem i nie naruszali tych elementów . Osobiście spotkałem się z rowerzystom w noclegi jastrzębia góra który praktycznie nie był oświetlony a poruszał się po jednej z najbardziej zatłoczonych ulic. Także warto wspomnieć o jeździe po chodniku w wykonaniu rowerzystów którzy w wielu wypadkach nadużywają tego pasa, dzieje się tak z dwóch przyczyn.

Po pierwsze nie mają odpowiednio wielu ścieżek rowerowych a po drugie sami w chamski sposób skracają sobie ścieżki rowerowe. Jest to karygodne dlatego w tym wypadku także są wyłapywani rowerzyści. Myślę że gdyby rowerzyści trzymali się przepisów prawa w tym przypadku nie byłoby tylu wypadków. I tutaj pragnę zaapelować jak i do rowerzystów tak i kierowców aby zwolnili odrobinę na drogach co pomoże nam dojechać bezpiecznie na miejsce. A jeśli chcecie już się ścigać to polecam osobne tory, ścieżki leśne wyłączając trasy rowerowe oraz miejskie ulice.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.