Możesz mieć w domu różne gitary, ale jeśli nie potrafisz na nich grać to nie ma to znaczenia. W tym zwięzłym artykule zaprezentuję Ci jak nauczyć się grać, niezależnie jakiej gitary używasz.

Będą tutaj uniwersalne metody efektywnych ćwiczeń, który dotyczą zarówno gitary akustycznej jak i elektrycznej, klasycznej czy nawet gitary basowej.

Bez zbędnych wstępów przejdźmy już do treści.

Odseparowanie ćwiczeń

Nie chodzi mi tu o izolowanie kabli do gitary, ale izolację poszczególnych elementów ćwiczeń. Jest to jeden z głównych powodów, dlaczego nauka gry na gitarze nie przynosi większości gitarzystów upragnionych efektów.

W jaki sposób to wygląda w praktyce. Otóż kiedy siadasz do gitary to nie zaczynasz ćwiczyć np. szybkości, ale rozkładasz to na części pierwsze. W tym przypadku na pewno byłby to lewa i prawa ręka.

Ale to nie jest ostateczny podział. Możemy także podzielić granie tylko na jednej strunie oraz zmienianie strun – jak zapewne wiesz, są to zupełnie odrębne zagadnienia: możesz grać świetnie na jednej strunie, ale zmienianie między nimi (szczególne jak to jest większa odległość niż jednej struny) już może Ci tak dobrze nie wychodzić.

Tak więc, gdy siadasz do gitary to skupiasz się w danym momencie na jednym, jedynym elemencie – np. kostkowaniu prawą ręką na jednej strunie. Przez to, że koncentrujesz się na tym zagadnieniu, możesz wyłapać błędy oraz szybko widzisz efekty.

Nie będę się więcej na ten temat rozpisywał, bo nie starczy miejsca na resztę, ale jak widzisz izolacja w kontekście gitary i ćwiczenia na gitarze to bardzo ważny temat.

Nie tylko jeden gatunek muzyczny

Prawdziwa uniwersalność nie jest możliwa, bo zawsze będziesz lepszy w jednym czy dwóch gatunkach muzycznych, a pozostałe będę trochę gorsze, ale staraj się przynajmniej rozumieć i potrafić zagrać podstawowe rozwiązania występujące w danej muzyce.

Np. ktoś chce, żebyś zagrał raz w jego zespole reggae – nie musisz zostać doskonałym gitarzystą reggae, ale powinieneś umieć zagrać „przyzwoicie”.

Oczywiście to samo tyczy się innych gatunków: jazzu, bluesa, rocka, metalu, country itp.

Jednym zdaniem: nie ograniczaj gitary do jednego stylu!

Wspólne muzykowanie

Gdy gramy na żywo, w zupełnie inny sposób myślimy i gramy. Jest to bardzo rozwijające i koniecznie od czasu do czasu zagraj coś na żywo. Nie zamykaj swojej gitary jedynie we własnym pokoju, ale wyjdź z tym co grasz na zewnatrz.

Nie mam na myśli tego, że musisz od razu koncertować, ale przynajmniej raz na jakiś czas spotkać się z innymi muzykami i wspólnie bawić się muzyką.

To całkowicie coś innego niż ćwiczenie w domu do podkładu.

To moje 3 łatwe, ale dające rezultaty rady. Mam nadzieję, że weźmiesz sobie je do serca i zastosujesz do swojej gitary. Gwarantuję, że wpłynie to pozytywnie na Twoją grę.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.