Opony samochodowe, zarówno letnie, jak i zimowe, muszą zapewnić nam pełną kontrolę nad pojazdem, komfort jazdy i przyczepność do dowolnej nawierzchni. Coraz częściej mówi się, że uzyskamy to używając opon sezonowych. Niemało kierowców rezygnuje ze stosowania opon uniwersalnych.

Rzeczywiście, taki rodzaj ogumienia, to jakiś kompromis i wypośrodkować. Jednak czy to się nam kalkuluje? Jakie są różnice pomiędzy sezonówkami a oponami na cały rok? Na na wstępie, najłatwiej zauważyć różnicę w oznaczaniu. Uniwersalne posiadają ikony: słońca, deszczu oraz śniegu ewentualnie napis „all sessons”, co znaczy „wszystkie sezony”. Kolejna, i pewnie niesłychanie ważna kwestia, to wygląd. Sezonówki są tak zbudowany, aby perfekcyjnie dostosować się do jazdy w danych warunkach – opony letnie powyżej siedmiu stopni Celsjusza, zimowe zaś poniżej tej kreski. Ogumienie roczne musi być przystosowane do wszystkiego. Wobec tego ma ona dużo lamelek, czyli nacięć. Pozwala to zyskać dużo większą przyczepność. Kontury takiej opony zdają się być bardzo potężne, przypominają kwadrat. Taki kształt zbliża je bardziej do opon zimowych. Niekoniecznie sprawdza się to latem. Efekt jest taki, że szybciej ściera się bieżnik i zwiększa się zapotrzebowanie auta na paliwo, z powodu wyższego oporu toczenia.

Jak wypada takie ogumienie w specjalistycznych testach? W wypadku konkurowania z ogumieniem zimowym niestety gorzej, choć powinno się podkreślić, że opony roczne uzyskują lepsze oceny, niż modele sezonowe wyprodukowane w Chinach. Z kolei, jeżeli chodzi o konkurowanie z ogumieniem letnim, to kwestia ta nie jest jednoznacznie rozstrzygnięta. Nieźle radzą sobie bowiem na mokrej nawierzchni, choć jak już wspomniano, na suchym podłożu szybciej ściera im się bieżnik. Wybór odpowiednich opon zależy od indywidualnego podejścia każdego kierowcy. Na rynku motoryzacyjnym działa wielu wytwórców, którzy proponują opony do samochodów osobowych, dostawczych i z napędem 4×4. Można w tym miejscu wymienić choćby: opony Bfgoodrich, Michellin, Continental i Goodyear. Nam, kierowcom, pozostaje jedynie dokonanie zakupów.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika