Mało kto wie, ale Polska ma wielu wybitnych i znanych na świecie naukowców. Wśród nich możemy wymienić chociażby Jana Szczepaniaka, który na świcie znany był jako polski Edison lub galicyjski geniusz. Wśród jego wynalazków znajduje się wiele rewolucyjnych pomysłów, które zapoczątkowały wiele technologii, chociażby te, które dziś określamy mianem RTV.

  • Telektroskop – dawał możliwość przesyłania ruchomego obrazu na odległość. Co ważne obraz był kolorowy, a towarzyszył mu dźwięk. Szczepaniak opatentował to urządzenie w 1897 roku. Niestety rozwój technologiczny w tamtym czasie uniemożliwiał zrealizowanie tak rewolucyjnego pomysłu. Wkład polskiego naukowca w rozwój telewizji był tak duży, iż Albert Abramson (historyk telewizji) uznał naszego naukowca za jedną z trzech osób, które mają największe zasługi dla rozwoju telewizji na świecie!
  • Film barwny – naszemu polskiemu naukowcowi zawdzięczamy również film barwny. Szczepaniak pracował nad tym wynalazkiem w latach 1918 – 1925. Niestety, ale metoda opracowana przez naszego wynalazcę okazała się za droga w eksploatacji i przegrała w konkurencji z pomysłami innych naukowców.
  • Kamizelka kuloodporna – w konstrukcji Szczepaniaka kamizelka składała się z wielu warstw tkaniny, które kolejno pochłaniały energię wystrzału. W testach okazało się, że kamizelka opracowana przez polskiego wynalazcę jest bardziej wytrzymała na pociski niż grube deski sosnowe, czy żelazna blacha. Pomysł Polaka uchronił przed śmiercią m.in. króla Hiszpani Alfonsa XIII (kareta króla była wyłożona materiałem, z którego nasz naukowiec konstruował kamizelki).
  • Tkactwo – obszar ten również leżał w sferze zainteresowań naszego naukowca. Szczepaniak zaprojektował urządzenie, które przenosiło obraz metodą fotoelektryczną na gobelin. W bardzo znaczącym stopniu usprawniło to pracę tkaczom, którzy nie musieli ręcznie przenosić skomplikowanych wzorów.

Jan Szczepaniak to trochę w Polsce zapomniany, jednak znany niegdyś na całym świecie wynalazca, którego porównywano do samego Edisona. Warto jeszcze wspomnieć, że ten polski naukowiec był twórcą innych może trochę mniej spektakularnych, ale przydatnych urządzeń, które dziś po mniejszych, lub większych modyfikacjach wykorzystujemy na co dzień. Można tutaj wspomnieć o elektrycznym karabinie, czy telegrafie nie wykorzystującym drutu oraz o urządzeniu, które zostało nazwane telefot, a które było udoskonaloną wersją teletroskopu będącego jednym z najczęściej spotykanych urządzeń RTV (po prostu telewizor). W sumie Szczepaniak posiadał kilkaset patentów oraz ponad 50 wynalazków. Niestety, ale większość dokumentacji, które pozostawił po sobie nasz naukowiec została zniszczona przez Niemców w czasie II Wojny Światowej.

www.strefa-zakupowa.pl

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika