jedwabHistoria tego niezwykłego materiału sięga prawdopodobnie aż sześć tysięcy lat przed naszą erą! Pierwsze włókna powstały w Indiach gdzie kokony wolno żyjących jedwabników zbierano w pobliskich lasach. W Chinach, gdzie powstały pierwsze hodowle wytwarzany był, od co najmniej 4 tysięcy lat przed naszą erą. Adamaszek, czyli rodzaj jedwabnej tkaniny oraz jedwabne hafty były wytwarzane już za dynastii Shang (1600-1050 p.n.e.) Do IV wieku nikomu nie był znany sekret produkcji cudownego włókna. Jedwab ma nawet swoją opiekunkę – boginię, cesarzową Si-Ling-Chi, która według legendy przez przypadek upuściła kokon jedwabnika do wrzącej wody, nić pod wpływem ciepła zaczęła się odwijać.

Przemysł produkcji jedwabiu w 2000 roku p.n.e. rozpowszechniono na całe Chiny. Jedwab traktowano tam bardzo wyjątkowo, o czym świadczy część wierzeń religijnych. Przekazanie obcokrajowcowi informacji o sztuce powstawania jedwabiu groziło utratą życia. Rygorystycznie traktowano również samego hodowcę. Musiała być to osoba religijna, czysta duchem oraz ciałem. Świętymi owadami nie można było zajmować się pod wpływem alkoholu trzeba było okazywać im należyty szacunek. Pomieszczenie do hodowli musiało być odpowiednio przygotowane a praca wymagała absolutnej ciszy.

W tym samym wieku powstał tak zwany Szlak jedwabny łączący Chiny z Europą. Transportowano nim materiał do szerokiej klienteli, zwłaszcza rodów królewskich i arystokracji. Był on stosowany w piśmiennictwie i malarstwie (jedwab pełnił rolę współczesnego papieru, płótna), medycynie (gąsienice stosowano do leczenia epilepsji i chorób kobiecych) kuchni (pieczone gąsienice z imbirem, oliwą, czosnkiem i sosem sojowym były wielkim przysmakiem) oraz przy produkcji pieniędzy (zwoje jedwabiu służyły jako pieniądze, stosowane były od dynastii Zhou 1050 – 256 p.n.e. aż do dynastii Tang 618 – 907 n.e.). Z gotowych tkanin jedwabnych krawcowe szyły szaty, szale jedwabne, okrycia a nawet obrusy i zasłony. Wraz z odkryciem umiejętności wyrabiania jedwabiu stworzono sztukę przyozdabiania go a ręczne malunki nadawały mu szyku i elegancji. Różnorodność wzorów, odcieni, barw cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród zamożnego środowiska. Jedwab ręcznie malowany służył do dekoracji pomieszczeń mieszkalnych dopiero w XVIII wieku zaczęto nim zdobić drogocenne kreacje.

Obecnie jedwab produkowany jest na całym świecie, jednak 60% produkcji pochodzi z Chin. W Polsce przed drugą wojną światową istniało ponad 2000 ferm produkujących nić jedwabną, dziś praktycznie ich nie ma. Niemal 90% produkcji jedwabiu zarezerwowana jest dla branży odzieżowej. Ze względu na swoje walory cieszy się ogromną popularnością. Delikatne, miękkie ubrania są idealne jako prezenty dla kobiet.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika