Dzieci w podróży, choćby dalekiej wcale nie muszą się nudzić. Jeśli tylko rodzic okaże odrobinę zainteresowania i chęci, można całkiem przyjemnie spędzić wspólnie czas. Nic bowiem nie umacnia więzi rodzinnych jak wspólne zabawy z dzieckiem. Poniżej przedstawiam propozycję dwóch łatwych gier. Jest to doskonały sposób świetną zabawę.

Co mają wspólnego?

Zabawa dla dzieci od 9 lat. Potrzebne będą: ksero map dla każdego gracza, również papier i ołówki. Może też wystarczyć sama mapa, czy atlas samochodowy.

Wiele nazw miast, rzek, i regionów ma coś wspólnego ze sobą: albo jednakowe końcówki, albo to, że zaczynają się na takie same litery. Podobieństwo może dotyczyć również budowli czy zabytków, takich jak mosty, kościoły, dworce.

Uzgadnia się określoną trasę na mapie i stawia się zadanie np.: „objedź wszystkie miasta ze sławnymi kościołami”. Który z graczy w określonym czasie znajdzie najwięcej miejsc takich, o jakie chodziło w zadaniu (i nazwie odpowiednie kościoły), w nagrodę może wymyślić podobieństwa do następnego zadania (np. miasta nad rzeką).

Dla mniejszych dzieci można grę uprościć – np. wyszukiwanie miejsc według początkowych liter nazw.

 

Jakie to miasto?

Zabawa dla dzieci od 8 lat. Potrzebne będą: atlas samochodowy, ołówek dla każdego gracza.

Znajomość położenia większych miast albo znajdujących się w nich zabytków to rzecz bardzo przydatna. Wszyscy uczestnicy tej gry muszą dobrze uważać i dokładnie patrzyć. Każdy otrzyma kalkę. Jeden z graczy otrzymawszy numer strony w atlasie, na podstawie znajdującego się tam wycinka mapy, kalkuje charakterystyczne szczegóły wybranej strony.

Mogą to być wielkie miasta, znane rzeki, autostrady – w wypadku, gdy wybierze plan miasta, będą to ważne punkty: skrzyżowania ulic, dworce kolejowe, węzły komunikacyjne czy budynki.

Im młodsi są gracze tym dokładniej i szczegółowiej powinno się skopiować symbole. Pozostali uczestnicy nie mogą w żadnym przypadku wiedzieć o jaką stronę atlasu czy region geograficzny chodzi.

Na podstawie przekalkowanego szkicu mają zgadnąć, o jakie miasto, region czy kraj chodzi. Jeśli wszyscy gracze podali prawidłową odpowiedź, następny gracz może dać kolejne zadanie, jeśli nie – ten, który odkalkowywał aktualnie rozwiązywane, musi dodać nowe szczegóły. Dla biorących udział w grze mniejszych dzieci podaje się najcharakterystyczniejsze znaki rozpoznawcze danych miejsc np. Wieża Eiffla w Paryżu, Wawel w Krakowie, Syrenkę w Warszawie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika