Kawarna niegdysiejszy mały port rybacki, dzisiaj jest miejscem, w którym mieszka 12,5 tys. ludzi, również obcokrajowców. Jej 42-kilometrowe wybrzeże usiane jest atrakcjami przyrodniczymi i kulturowymi, łącznie z ruinami i pozostałościami starożytnych twierdz, kościołów i nekropolii. Obszar ten znany jest także w bogate źródła wód mineralnych.

Położona tylko 38km od granicy z Rumunią i 64km od nadmorskiej stolicy Bułgarii- Warny. Dobricz oddalony jest o 49km, a Balczik o 17km. Najbliższy port lotniczy znajduje się w Warnie. Istnieją regularne połączenia autobusowe do Warny i Dobricza, a także do miejscowości położonych na trasie łącznie z kurortami Albena i Złote Piaski.

Kawarna od wielu lat organizuje wspaniałe koncerty muzyki rockowej, na których gościły takie sławy jak Deep Purple, Saxon czy Nazareth. Zespół Manower dał pięciogodzinny koncert, którym ustanowił rekord świata na najdłuższy koncert heavy metalowy. Co roku odbywa się festiwal The July Morning Concert. Organizowany jest od 1970 roku i wciąż odwiedzają go tłumy, które przychodzą by pierwszego lipca usłyszeć „July Moring”, kiedy słońce wschodzi nad Morzem Czarnym.

Kawarna posiada rewelacyjną lokalizację- w niewielkiej odległości sąpołożone się trzy pola golfowe, przystań żeglarska i plaża. Wokół znajdują się obszary prawnie chronione jak Przylądek Kalikara, Bolata i Yalata zwane „królestwem piwonii”. Wybrzeże przyciąga wielu turystów- można tu podziwiać delfiny, rzadkie rośliny, a dla wielu jest to idealne miejsce do obserwacji ptaków.

W mieście jest małe muzeum morskie, mieszczące się w domu pochodzącym z XVw. będącym pierwotnie łaźnią turecką. Kolejna wystawa, która cieszy się dużym zainteresowaniem znajduje się w Muzeum Miejskim, zlokalizowanym w bibliotece. Innym, godny uwagi miejscem jest dom Revival pochodzący z XIX wieku, w którym mieści się Muzeum Etnograficzne.
Znajdują się tu dwa kościoły, które odegrały znaczącą rolę w okresie panowania Turków Osmańskich, jak również podczas wyzwolenia kraju. Kościół pod wezwaniem św. Jerzego i Kościół Najświętszej Maryi Panny zbudowano odpowiednio w 1836 i 1860.

Wzdłuż alei prowadzącej do portu znajdowało się niegdyś 12 fontann, które tryskały wodą mineralną. Niestety wiele z nich zostało zniszczonych, ale w ostatnim czasie niektóre przywrócono do dawnej świetności, wpływając tym pozytywnie na wizerunek miasta.

Niewątpliwie Kawarna jest jedną z ciekawszych miejscowości bułgarskiego wybrzeża, do której warto zawitać, będąc na wczasach w którymś z kurortów.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.