Elektryczność jest niezbędna do funkcjonowania współczesnej gospodarki. Zasoby energetyczne stanowią oparcie ekonomii licznych państw. Nigeria, Rosja, Iran, Irak i inne kraje arabskie „żyją” przede wszystkim z z zysków z surowców energetycznych, w szczególności ropy naftowej i gazu ziemnego.

Ostatnio powyższym państwom dzieje się dość pozytywnie biorąc pod uwagę gospodarkę. Cena ropy naftowej od kilku lat wynosi około 100 $/baryłkę. Jest to przeszło 2 razy więcej niż w latach 1990-2005. Tak wysokie ceny ropy wynikają z połączenia wielu przyczyn. Po pierwsze niestabilność polityczna a zwłaszcza krajów arabskich znacznie podnosi ceny ropy. Po drugie zapotrzebowanie na ropę naftową nieustannie wzrasta, napędzane przez Chiny. Ponadto zasoby ropy naftowej systematycznie się wyczerpują.

Teoria Hubberta głosi, iż ze sporym prawdopodobieństwem nastąpił już czas maksymalnego wydobycia ropy naftowej. Nie ma jednak pewności, że tak jest faktycznie. Nadal bowiem znajdowane są nowe depozyty ropy naftowej. Nadto występują także trudniejsze w wydobyciu potencjalne źródła ropy. Są to piaski bitumiczne, łupki oraz tzw. „ciężka” ropa. Wszystkie te źródła zapewne będą użytkowane w miarę czasu. Tym niemniej w pewnym momencie także i dodatkowe źródła ropy naftowej ulegną wyczerpaniu. Z tego powodu sporo rządów oraz firm inwestuje w energię odnawialną. Jako energię odnawialną uznaje się m.in. energię wiatrową, wodną i słoneczną. Z tego względu solary, zapory na rzekach, tudzież wiatraki stają się coraz popularniejsze. Można uważać to dobry znak, bowiem wizja przyszłości bez elektryczności zdaje się być niepokojąca.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.