klinkier

Cegła klinkierowa to przykład ciekawego zbiegu okoliczności, w którym pomyłka doprowadziła do powstania niezwykłego materiału budowlanego. Dzięki niej domy powstające na początku dwudziestego wieku zyskały koloryt i styl zupełnie inny od tradycyjnych budynków, w których dominowała czerwona cegła.

Klinkier to wynik ułożenia mokrych cegieł zbyt blisko ognia. Z tego wynika zarówno ich niezwykły kolor, jak również dźwięk, który wydają kiedy stuknie się jedną cegłą o drugą. Intensywne ciepło opalanego węglem, tradycyjnego pieca, w którym wypalano cegły na przełomie wieku XIX i XX tworzy twardą, trwałą cegłę , na której pojawiają się niezwykle ciekawe kształty. Przegrzanie daje ciepłe, mocne kolory, których paleta obejmuje czerwienie, żółcie, pomarańcze, brązy, fiolet czy czerń. W początkach dwudziestego wieku nie było dwóch takich samych cegieł klinkierowych, co sprawiło, że wielu producentów odrzucało je na rzecz tradycyjnych cegieł, ale też obniżało ich cenę, dzięki czemu miłośnicy oryginalności mogli taniej budować swoje domy.

Klinkier stał się popularny w czasach, kiedy zaczęto stawiać na detal architektoniczny i indywidualne projekty domów. Początkowo architekci wykorzystywali go do budowania kominów, tarasów czy obramowań dookoła drzwi. Świetnie wyróżniał takie konstrukcje i nadawał budynkowi intrygującego charakteru. Wiele przykładów domów wykorzystujących klinkier w ten właśnie sposób spotkać można w Anglii, gdzie był wykorzystywany już w dziewiętnastym wieku. Wiele ciekawych projektów znajduje się w Bostonie czy Kalifornii.

Wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych to w ogóle królestwo cegły klinkierowej. W czasach silnej industrializacji chętnie budowano tam domy wykorzystujące klinkier ponieważ przywodziły na myśl czasy kolonialne, kiedy to gospodarka opierała się głównie na rolnictwie. Była to więc dziewiętnastowieczna nostalgia za utraconą przeszłością.

W dzisiejszych czasach produkcją klinkieru w tradycyjnym rozumieniu tego słowa zajmuje się niewiele firm. Wszystko dlatego, że produkcja cegieł stała się przemysłem takim, jak inne – nastawionym na precyzyjne realizowanie zamówień, wrażliwym na wszelkie straty, dążącym do perfekcjonizmu. Stąd dzisiejszy klinkier to przede wszystkim produkcja masowa, w której przypadku trudno mówić o indywidualnym charakterze każdej cegły.

Jednymi z najsłynniejszych amerykańskich architektów wykorzystujących klinkier byli bracia Charlse i Henry Greene. W ciągu kilku lat, na początku dwudziestego wieku, stworzyli zupełnie nowy styl architektoniczny, który stał się wizytówką Kalifornii. Budowali domy z szerokimi tarasami, pergolami i werandami, które dawały poczucie swobody i przyjemności życia. Klinkier przywieźli ze sobą z Bostonu, gdzie studiowali architekturę.

Pierwszy raz wykorzystali go przy budowie własnego domu, który został ukończony w 1902 roku. Stworzyli w nim ścianę, która sprawiała wrażenie wyrastającej wprost z ziemi. Najsłynniejszym domem wybudowanym przez braci jest Gamble House, w którym mieszkał twórca firmy Procter & Gamble – David B. Gamble.

O autorze

interesuję się sportem, moją pasją jest siatkówka, lubię jeździć na rowerze, a wolnych chwilach relaksować się przy dobrej muzyce oraz kawie...

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.