Obiektem architektonicznym, który jednoznacznie kojarzy nam się z Rzymem jest z pewnością Koloseum. Nazwa ta pochodzi z czasów średniowiecza, nazwą właściwą jest Amfiteatr Flawiuszów. Je st to jedna z najlepiej zachowanych budowla antyczna, która jest niesamowicie wielkim walorem turystycznym Wiecznego Miasta.

Koloseum silnie znamionuje się cechami architektury grecko-rzymskiej, jednakże sam autor nie jest do końca znany. Poza stylami znanymi w ówczesnej architekturze, zastosował kilka innowacyjnych rozwiązań własnego autorstwa. Decyzję o budowie amfiteatru podjął cesarz Wespazjan, z dynastii Flawiuszów, około roku 70 lub 72 r. n.e. Było to zagranie polityczne, mające na celu zaskarbienie sobie przychylności ludu, albowiem Wespazjan stał się cesarzem w wyniku puczu i chciał w ten sposób umocnić swoją pozycję.

Koloseum powstało w miejscu sztucznego jeziora przy Złotym Domu cesarza Nerona. Bohater wojenny, którym był Wespazjan posiadał znaczne środki finansowe, dużą ilość niewolników oraz sławę, która związana była z działaniami w Palestynie. Budowa trwała około 8-10 lat. Sam Wespazjan nie doczekał się jej ukończenia. W jego imieniu amfiteatr został otworzony przez jego syna Tytusa. Z tej okazji odbyły się igrzyska trwające łącznie sto dni, w czasie których zginęło blisko tysiąc ludzi oraz pięć razy więcej zwierząt.

Koloseum stało się jednym z nielicznych miast półwyspu apenińskiego, gdzie odbywały się walki gladiatorów. Krwawe widowiska zadowalały pragnienia mieszkańców Rzymu przez kolejne wieki. Początkowo walki odbywały się pomiędzy żołnierzami prezentującymi swój kunszt posługiwania się bronią, lecz z czasem ich miejsce zostało zastąpione przez niewolników i skazańców, których to walki z kolei kończyły się śmiercią przegranego. O życiu zwykł decydować władca organizujący igrzyska. Niewolnik mógł zachować życie, kiedy jego walka spodobała się widowni i samemu władcy.

 

Architektonicznie amfiteatr powstał na planie elipsy o długości 524 metrów. Nazwa koloseum wzięta została od posągu Nerona, nazywanego kolosem, stojącego tuż koło amfiteatru. Koloseum mogło pomieścić ponad 60 tysięcy ludzi. Składało się z 4krzyżowo sklepionych kondygnacji. Poszczególne piętra łuków prezentowały kolumny w stylu doryckim, jońskim i korynckim. Poza częścią nadziemną, istniała bardzo rozbudowana sieć pomieszczeń znajdujących się pod ziemią.

Były to korytarze, pomieszczenia dla gladiatorów, magazyny, klatki dla zwierząt i zbrojownie. Arena koloseum była stosunkowo duża w porównaniu do innych budowli tego typu i miała ponad 4,5 tysiąca metrów kwadratowych. Widownia była podzielona na sekcje ze względu na status społeczny i płeć. Najmożniejsi wraz z władcą siedzieli na podium. Wokół nich zasiadali ci mniej majętni, a na pozostałych miejscach cała reszta zwykłych mieszczan.

 

Do dnia dzisiejszego, zachowało się niewiele spośród oryginalnych elementów dekoracji. Koloseum uległo znacznemu zmieszczeniu w roku 217 n.e. w wyniku pożaru. Amfiteatr ucierpiał też także na skutek nachodzących Rzym trzęsień ziemi, w wyniku których kolejne kondygnacje ulegały zniszczeniu.. Kolejne lata były dla budowli bardzo niepewne, aż do poświęcenia jej przez papieża Benedykta IV, jako miejsca męczeństwa chrześcijan.

 

Amfiteatr Flawiuszów to na dzień dzisiejszy duma wiecznego miasta. Jest ono otoczone przez inne równie imponujące zabytki, jednakże wielu podróżnych odwiedza Rzym właśnie ze względu na niego.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.