konieProblem z końmi, jak i ze wszystkimi innymi zwierzętami, polega na tym, że nie potrafią powiedzieć, gdy coś im dolega. Często próbują nam coś przekazać , ale czynią to w taki sposób, że bez doświadczenia i wprawnego oka nie jesteśmy w stanie nic dostrzec. Dlatego tak ważne w hodowli koni jest, aby nasz weterynarz przynajmniej raz w roku przeprowadził ogólne badanie naszego rumaka.

Dzięki temu można zapobiec wielu chorobom i ominąć związane z nimi problemy w przyszłości. Kiedy podchodzimy poważnie do corocznych badań, zauważa się znaczny spadek nagłych zachorowań, chorób stomatologicznych, infekcji i kolek powiązanych bezpośrednio z pasożytami. Co oznacza więcej zdrowych koni i mniej wizyt weterynarza.

Każda hodowla koni powinna iść w parze ze świadomością właścicieli, że taka częstotliwość badań jest bardzo ważna. Przeważnie badanie konia jest przeprowadzane podczas odbywających się dwa razy do roku szczepień ochronnych – na wiosnę i jesień. Doświadczony weterynarz potrafi z góry określić, gdy coś niedobrego zaczyna się dziać w stanie zdrowia konia. Wczesne rozpoznanie wiąże się ze szybkim zdiagnozowaniem problemu i większą szansą na wyleczenie.

Badania często przeprowadzane są w stajni i zwykle zaczynają się od pomiaru temperatury, zmierzenia pulsu, sprawdzenia oddechu, pracy serca, aby wychwycić jakąkolwiek arytmię czy szmery.

Profilaktyczna opieka weterynaryjna to podwójna wygrana – dla konia i dla właściciela.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.