Spawarka MIG MAG jak a także metoda spajania za jej pomocą zaliczają się do jednej z najpopularniejszych w przemyśle. Mądrym jest dlatego wiedzieć co nie co o niej, żeby nie mieć kłopotów podczas produkcji, jak i zrobić porządne spoiwo.

W trakcie metody MIG MAG stopiony metal elektrody przenosi się do jeziorka spawalniczego w zróżnicowany sposób, który zależy m.in. od gęstości energii elektrycznej, mocy łuku a także doboru gazu osłonowego. Udaje się wyróżnić trzy modele przenoszenia ciekłego metalu, czyli: zwarciowy (lub kroplowy) z zakresem natężenia prądu spawania 50 do 180 A, przejściowy (mieszany) o zakresie w przedziale 250 do 500 A oraz natryskowy (bezzwarciowy) z natężeniem energii mieszczącym się w przedziale 250 do 500 A.

W wyniku pierwszego, czyli zwarciowego sposobu ciekły metal przenosi się do jeziorka spawalniczego skutkiem wszelakiego kontaktu kropli metalu wraz z jeziorkiem spawalniczym. Taki łuk wykorzystuje się podczas łączenia metali cienkich, o grubości w przedziale od 1 do 3 mm, a także przy niewielkich wartościach mocy prądu, robiąc równocześnie ściegi przetopowe. Walorem spawania łukiem zwarciowym będzie niewielki rozprysk metalu a także prawidłowe formowanie spoiny jak i zapobieganie nadmiernemu przetopowi.

Praca krótkim łukiem zwarciowym jest zwłaszcza podczas spawania w pozycjach przymusowych (do jakich spawarka MIG MAG nadaje się idealnie), ze względu na małe rozmiary jeziorka spawalniczego. Należy jednak zważyć na długość wolnego wylotu drutu. Zbyt duża jego długość, podczas spawania w pozycjach wymuszonych (a do takich zalicza się przykładowo pozycja pułapowa i pionowa) i małym natężeniu energii spawania, może wytworzyć tak zwane strzelanie łuku i powstawanie nadmiernej liczby odprysków a także niewielkiej głębokości wtopu. Kiedy spawarka MIG spawa łukiem przejściowym, ciekły metal przechodzi do jeziorka spawalniczego w sposób mieszany, zatem w postaci zarówno kropelkowej jak także natryskowej. Łuk przejściowy robi się przy wyższych natężeniach energii elektrycznej spawania niż w przypadku zwarciowego i używa się go dla materiałów o grubości 3 do 6 mm.

Jeżeli przekroczymy krytyczną wartości natężenia prądu pracy, formuje się tak zwany łuk natryskowy. Z powodu wysokich wartości natężenia krytycznego łuk natryskowy stosuje się w zamiarze spawania grubych materii. Stosowanie gazów osłonowych o zawartości argonu, obniża krytyczną wartość natężenia prądu pracy. W łuku natryskowym ciekły metal przechodzi do jeziorka spawalniczego bezzwarciowo, pod postacią drobnych kropel. produkcji, najbardziej atrakcyjna będzie podolna i naboczna.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.