Zgodnie z ustawą uprawnionymi osobami, do tego rodzaju rozliczenia maja osoby, które są niepełnosprawne oraz osoby, które się nimi opiekują. W takiej sytuacji chodzi o ulgę rehabilitacyjna, mogą z niej skorzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdu i należą do I lub II grupy inwalidztwa. W zakresie tej ulgi znajduje się odliczenie za używanie pojazdu osobowego.

Również uprawnionymi do tej ulgi są osoby które maja na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko do lat 16, w tym przypadku nie jest wydawane orzeczenie mówiące o stopniu inwalidztwa. Należy pamiętać, że jedynie można odliczyć dojazdy na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Odliczenie jest limitowane, nie może ono przekraczać wartości 2280 złotych . Co oznacza, że o taką kwotę pomniejszamy własny dochód.

Prawo do ulgi

Ulga rehabilitacyjna to ulga od osób fizycznych. Przysługuje ona podatnikowi, jest osobą niepełnosprawną lub ma taka osoba na utrzymaniu, podatnik w tym przypadku będzie ponosił koszty w związku z potrzebna rehabilitacją oraz ułatwieniem wykonywania codziennych czynności.

Pełne odliczenie

Trzeba pamiętać, że ulga rehabilitacyjna nie jest ryczałtem, dlatego odpisać można jedynie realne wydatki. Jednak fiskus nie wymaga, aby osoba korzystająca z tej ulgi posiadała wszystkie faktury oraz rachunki, które będą potwierdzać jaki koszt został poniesiony na paliwo w drodze na rehabilitację. Mimo tego nie wolno wpisywać maksymalnej kwoty, ponieważ urząd skontrolować podatnika i zażądać od niego dowodów poniesionych wydatków. Na ich podstawie urzędnicy wyliczą koszt odliczenia. W sytuacji, gdy chory został skierowany an jeden zabieg rehabilitacyjny zbyt wysoka wartość odliczenia będzie bardzo łatwa do zauważenia.

Tak samo się dzieje w przypadku, gdy samochód został zakupiony pod koniec roku np. 31 grudnia, to wiadomo że koszty jego użytkowania nie będą wynosiły 2280 złotych. W sytuacji, gdy chory w bardzo krótkim czasie wykorzysta maksymalną kwotę odliczenia należy posiadać dowody poniesionych wydatków, dzięki czemu urząd nie będzie miał możliwości aby zakwestionować poniesionych przez chorego wydatków. Dowody, które potwierdzają poniesione wydatki z tytułu ulgi rehabilitacyjnej nie należy dołączać do rozliczenie lecz należy je przechowywać w domu na wypadek kontroli z urzędu skarbowego.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.