W dzisiejszych czasach ogromną rolę w biznesie odgrywają kontakty z kontrahentami. Aby rozpocząć działalność gospodarczą, no i oczywiście nie wypaść z rynku, w krótkim czasie należy zrobić swojej firmie dobrą reklamę i zainteresować potencjalnych klientów.
Reklama to jednak nie wszystko, gdyż nie zawsze trafia do odbiorcy, do którego jest kierowana. W osiągnięciu tegoż celu ma nam pomóc trade agent. Jest to osoba, która ma opanowane do perfekcji pośrednictwo handlowe. Dawniej zwany komiwojażerem, bądź sprzedawcą handlowym, lub też handlowcem. To on odpowiada za kontakty danej firmy z klientami oraz kontrahentami określanych ogólnie jako współpraca biznesowa.

Cechy charakterystyczne zawodu trade agenta

Do nadrzędnych celów przedstawicieli tego zawodu należy osiągnięcie stawianych przed nimi celów, a więc podniesienie poziomy sprzedaży, zaznajomienie jak największej rzeszy potencjalnych klientów z produktem. Pośrednictwo handlowe bowiem w dużej mierze opiera się na budowaniu dystrybucji oraz osiąganiu zakładanych przez szefa przychodów. Zawód ten więc polega na generowaniu jak najwyższego zysku dla firmy.

Od agenta wymaga się specjalnych zdolności, jak np. praca w grupie, komunikatywność, znajomość podstaw psychologii. Dodatkowo powinien być bardzo dyspozycyjną osobą, no i oczywiście posiadać prawo jazdy przynajmniej kategorii B. Trade agentem zostają najczęściej osoby o miłej aparycji, niekoniecznie młodzi. Pracę w pośrednictwie handlowym podejmują najczęściej panowie między trzydziestym, a czterdziestym rokiem życia, których wygląd wzbudza zaufanie i sympatię. Często wymaga się, aby posiadali nienaganną dykcję. Bardzo często, zanim rozpoczną pracę w zawodzie muszą zostać poddani odpowiednim szkoleniom. Dzięki tym wszystkim zabiegom właśnie, współpraca biznesowa pomiędzy firmami układa się po myśli przedsiębiorców. Fachowcy w tej branży są bardzo cenieni i poszukiwani na rynku pracy.

Czy warto podjąć zawód trade agenta?

Zanim jednak ktokolwiek z nas zdecyduje się na rozpoczęcie pracy w tym zawodzie, powinien przemyśleć, czy posiada do tego specjalne predyspozycje. Niestety tempo życia jakie narzuca taka praca jest dla wielu osób nie do wytrzymania, ale jeśli dla kogoś właśnie pośrednictwo handlowe wybierze jako swój zawód i odnajdzie się w tej wymagającej branży, nie powinien narzekać na zarobki. Specjaliści w tej materii zarabiają sporo, a po zakończeniu kariery zawodowej prowadzą najczęściej szkolenia wśród nowego „narybku”. Niestety coś kosztem czegoś – sukces w pracy może przełożyć się na brak czasu dla rodziny. Życie polega jednak na dokonywaniu nieustannych wyborów.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.