retro łazienkaZwolenników wnętrz w stylu retro nie brakuje, dlatego moda na „dawne klimaty” ciągle powraca. Ale uwaga – w tego typu aranżacjach należy zachowa umiar, inaczej misternie komponowane wnętrze wyda się po prostu kiczowate. Dziś podpowiadamy, jak urządzić retro łazienkę.

Spójrzmy prawdzie w oczy – na podobne aranżacje nie może pozwolić sobie każdy. Wymagają one nie tylko pewnych nakładów finansowych, ale też sporego metrażu. Statystyczny Kowalski mieszkający w bloku mimo usilnych chęci nie wyczaruje Wersalu w swej niewielkiej łazience, ponieważ retro wymaga dużej przestrzeni. Chociażby po to, by wstawić tam wolno-stojącą wannę (najlepiej żeliwną), koniecznie na ozdobnych, powyginanych nóżkach.

Jak retro wanna to i retro umywalka a nawet retro toalety z górnopłukiem. W niemal każdym sklepie z armaturą łazienkową możemy też zakupić bez problemu baterie, wyglądające na posrebrzane czy pozłacane. Producenci wychodzą nam naprzeciw, oferując też drewniane meble, które nawiązują do dawnych lat. Należy jednak pamiętać, że wymagają one szczególnej ochrony i pielęgnacji, dlatego warto zainwestować w impregnaty chroniące przed wilgocią.

Klimatu retro łazience dodadzą gustowne dodatki – kwiaty, zdjęcia, obrazy na ścianach, lustro w ozdobnej, barokowej ramie (drewnianej lub pozłacanej). Do łazienki można wstawić ozdobne krzesło czy jakiś drobiazg wyszperany na targu staroci. Równie istotne są pozostałe elementy wyposażenia łazienki, np. łagodne oświetlenie – świece lub lampy w starym stylu, a zamiast nowoczesnych lampek halogenowych kinkiety. Jeśli chodzi o kolorystykę, to powinna dominować biel – łączona z czernią czy złotem. Inne pożądane kolory to pastele, srebro, a także purpura. A co na ścianach? Kafelki ułożone w szachownicę, tapeta w podłużne pasy lub drewniana boazeria.

Jeśli już ktoś pozwala sobie na odrobinę luksusu w stylu retro, nie tylko powinien zadbać o każdy szczegół (stylizowane wieszaki czy pojemniki na mydło), ale także pamiętać, by nie przytłaczać wnętrza nadmiarem dodatków. Wszystko powinno być z sobą połączone w przemyślany sposób, tworząc elegancką i harmonijną kompozycję.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.