Jako pierwsi z dobrodziejstwa licówek skorzystali celebryci, choć wtedy ( co najmniej kilkadziesiąt lat wstecz) mówiło się jeszcze o gwiazdach. Dziś licówki „trafiły pod strzechy” i choć w dalszym ciągu nie każdy z nas może sobie na nie pozwolić, to dostępne są w niemal każdym profesjonalnym gabinecie stomatologicznym.

Czym są licówki?

To cienkie płatki z porcelany. Nakleja się je na licową część zęba, niemal tak samo jak tipsy na paznokcie, zyskując w ten sposób efekt korekty barwy i kształtu zębów, które nam się nie podobają. Ale to nie jedyna funkcjonalności licówek. Są one bowiem doskonałym zabezpieczeniem dla zębów zbyt słabych, można też posłużyć się nimi przy rekonstrukcji lekko ukruszonych, bądź uszkodzonych w inny sposób, zębów. Oto szczegóły:

Korekta koloru z użyciem licówek

Nasze zęby przebarwiają się pod wpływem różnych czynników, a części przebarwień nie usunie nawet stomatologia estetyczna. Tradycyjne wywabianie przebarwień nie sprawdzi się wtedy, gdy zmiany koloru zębów są efektem działania leków, fluorozy, albo wrodzonych wad rozwojowych szkliwa. Takich zębów nie wybieli żadna pasta, żaden żel ani lampa stomatologiczna. Jedynym skutecznym sposobem na zlikwidowanie nieestetycznych plam jest ich zasłonięcie. Do tego służą licówki naklejane, na stałe, na ząb (lub kilka zębów).

Korygowanie kształtu

Przy pomocy licówek zęby można wydłużyć, poszerzyć a nawet zwęzić. Co do ilości zębów, które możemy poddać takiej korekcie nie ma ograniczeń, bądź też ograniczeniem jest jedynie zasobność naszego portfela, ale choć licówki są dosyć drogie bywają tańsze od długotrwałego leczenia ortodontycznego, dlatego wykorzystuje się je również w tzw. korekcie położenia zęba w łuku.

Korygowanie położenia zębów przy pomocy licówek

Jest to korekta wizualna, bo de facto zęby pozostają w tym samym ułożeniu co poprzednio, tyle tylko że po naklejeniu na nie licówek zyskują nowy wygląd od strony zewnętrznej czyli tej, którą widzimy i która wpływa na nasz wygląd. Licówki bardzo ułatwiają proces „zamykania” przerw między zębami, a jedynym ograniczeniem jest w tym wypadku estetyka – czasami przerwy są na tyle duże, że naklejenie licówek niestety problemu nie usunie (zbyt szerokie zęby, de facto naklejone na nie licówki, też wyglądają nieestetycznie).

Licówki w odbudowie zębów

Czasami zęby lekko ukruszają się bądź łamią na brzegach i końcach, uzupełnienie kompozytowe nie zawsze jest wtedy najlepszym rozwiązaniem, poza tym pacjenci czują się niekomfortowo z plombą w przedniej, widocznej części zęba. Taką plombę zawsze można zasłonić licówką, która ją dodatkowo wzmocni.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.