Wiele osób ze zmianami łuszczycowymi nie może sobie poradzić z ich likwidacją. Szczególnie, jeżeli oznaki tego schorzenia atakują niemal całe ciało – a, zwłaszcza miejsca w pobliżu krzyża, okolic kolan i łokci. Ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, iż to tylko z niektórych typowych lokalizacji łuszczycy. Okazuje się, że bardzo często schorzenie to zajmuje też dłonie i stopy. Jest wiele osób, które właśnie w tych miejscach znajdują oznaki łuszczycy. Są one zauważalne już u około jednej czwartej osób z tym schorzeniem. I dla tych osób codzienne funkcjonowanie wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu – bo jak tu pokazać się w biurze, czy w restauracji mając na dłoniach nieestetyczne czerwone i łuszczące się zmiany? Oczywiście jest to trudne, ale warto podjąć wszelkie działania, które spowodują, że łuszczyca na dłoniach i stopach nie będzie tak uporczywym schorzeniem.

Łuszczyca zlokalizowana na dłoniach i stopach – podstawowe dane

Warto wiedzieć, iż łuszczyca na dłoniach nie zawsze występuję samodzielnie. Podobnie jak ta, której zmiany zlokalizowane są na stopach. Bardzo często jest tak, że zmiany łuszczycowe ( zauważalne na dłoniach i stopach) pojawiają się niemal natychmiast – po wystąpieniu objawów łuszczycy zwyczajnej ( której wykwity znajdują się na dziej typowych miejscach).

Łuszczyca na dłoniach jest najbardziej uporczywa, chociażby pod takim względem, że ręce nieustannie trzeba mieć na wierzchu. Każdy kto ma objawy łuszczycy boi się pokazywać swoich dłoni w obawie o „złośliwe spojrzenia” swojego otoczenia. A otoczenie – czasem nawet to najbliższe potrafi zrobić osobie chorej przykrość. Co więcej – większość społeczeństwa nadal traktuje łuszczyce jako „coś” zaraźliwego, jako pewnego rodzaju grzybicę. A dodatkowo – wielu lekarzy ma spore problemy z szybkim i prawidłowym zdiagnozowaniem łuszczycy – również myli ją z odmianami grzybicy, czy też z innymi schorzeniami, które objawiają się występowaniem zmian skórnych, wyprysków, czy zmian alergicznych.

Niemniej jednak dokładnie przeprowadzone standardowe badania mogą szybko i właściwie zdiagnozować schorzenie łuszczycowe.

Łuszczyca na dłoniach i stopach – objawy

Bardzo często objawy łuszczycy dłoni i stóp przypominają oznaki typowej łuszczycy. A zatem – mamy do czynienia ze srebrzystoszarymi łuskami, a ponadto z płatami zrogowaciałego naskórka ( który oczywiście „odchodzi” od ciała. Warto wspomnieć, że pod spodem obecne są liczne stany zapalne, które powodują widoczne zaczerwienienie skóry. Dodatkowo – skóra dłoni oraz stóp niejednokrotnie ulega pęknięciom, bowiem jest co dzień narażona na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jest zatem osłabiona i bardziej podatna na powstawanie niewielkich otarć i ranek.

Warto również wspomnieć i o innych objawach łuszczycy skóry dłoni i stóp. Okazuje się, że niejednokrotnie tworzą się głębsze krosty o żółtym zabarwieniu. Czasem pojawiają się też białe krosteczki, które wypełnione są płynem surowiczym. Takiego typu zmiany – pod wpływem działania jakichkolwiek czynników zewnętrznych – mogą szybko pękać, a to z kolei czyni skórę podatną na dalsze infekcje. W związku z tym, jeżeli na naszym ciele zauważymy objawy łuszczycy, to powinniśmy jak najszybciej zabezpieczyć kończyny przed kontaktami z otoczeniem, a szczególnie z wodą i różnymi środkami czystości.

Jak radzić sobie z łuszczycą dłoni i stóp?

Jeżeli mamy do czynienia właśnie z łuszczycą o objawach na rekach i stopach, to powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Otóż jeżeli zmiany znajdują się na dłoniach, to wówczas wszelkiego rodzaju prace domowe powinniśmy wykonywać w ochronnych rękawicach. Co więcej – skórę warto szybko osuszać – jeżeli doszło do kontaktu z wodą, czy detergentem. Po umyciu natychmiast dłonie czy stopy trzeba odpowiednio natłuszczać.
Co więcej – w przypadku stóp – najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zakładanie grubszych bawełnianych skarpet, a ponadto niezbyt ciasnego obuwia.

Sposoby leczenia łuszczycy

Łuszczyca na dłoniach i stopach wymaga systematycznej kontroli lekarskiej. Do leczenia zmian łuszczycowych stosuje się zazwyczaj leczenie ogólne. Jest ono wówczas stosowane, gdy wykwity łuszczycowe nie poddają się miejscowemu leczeniu, bądź gdy łuszczyca dłoni i stóp jest rozległa (często też zajmuje inne partie ciała).

Przy leczeniu łuszczycy wykorzystuje się wszelkiego rodzaju maści i mazidła, które znajdują również zastosowanie w przypadku zwykłej łuszczycy.

Co więcej w leczeniu istotne znacznie odgrywa też higiena życia, a także odpowiedni sposób odżywiania. Ponadto trzeba za wszelką cenę wystrzegać się czynników, które szkodzą kondycji skóry.

Warto wspomnieć, że niwelowanie zmian jest możliwe poprzez zastosowanie nowości , jaką jest – leczenie biologiczne. Jest to nowoczesna kuracja, do której niestety nie wszyscy mają dostęp. Chociażby z jednego powodu – a mianowicie – wysokiego kosztu kuracji.

Kilka słów podsumowania

Jeżeli mamy do czynienia z łuszczycą dłoni i stóp, to warto poczynić wszelkie możliwe kroki, by zminimalizować objawy schorzenia. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia można liczyć na poprawę wyglądu skóry rąk i stóp. A to pozwoli na „normalne” funkcjonowanie na co dzień.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.