Problem edukacji historycznej najmłodszego polskiego pokolenia, to problem niełatwy do rozwiązania. Od lat coraz częściej słychać narzekania nauczycieli, wykładowców, rodziców, polityków i wielu, wielu innych, że urodzona w wolnej Polsce młodzież gubi się w globalnej wiosce. Pochłonięci telewizją, radiem, internetem nie chcą słuchać o tym, co działo się na ich własnym podwórku przed dwudziestu, pięćdziesięciu czy stu laty. Aby zainteresować najmłodszych piękną historią naszego kraju historycy zmuszeni są sięgać po coraz bardziej zaskakujące rozwiązania.
piosenki dla dzieci uczą interesować się historią

Jak zatem skutecznie docierać do najmłodszych z przekazem historycznym? Wydaje się, że dobrą drogą odnaleźli historycy z Instytutu Pamięci Narodowej. Postawili oni na (póki co) dwa środki: gry oraz piosenki dla dzieci. Pierwsze polegało na wsparciu twórców gier fabularnych, planszowych i karcianych, które poprzez grę wprowadzają uczestników w świat Powstania Warszawskiego, stanu wojennego czy Polski międzywojennej.

Pomysł okazał się na tyle skuteczny, że od lutego b.r. w Warszawie otwarto nawet specjalny Klub Gracza, gdzie młodzi ludzie mogą przyjść i za darmo pograć w przygotowane dla nich gry. Jak na razie jest to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w Stolicy. Drugie rozwiązanie – piosenki dla dzieci – trwa jeszcze póki co w powijakach, jednak patrząc na sprzedaż oraz rosnącą popularność, nagranej przez „Dzieci z Brodą”, płyty o Powstaniu Warszawskim wydaje się, iż już można obstawiać, że także to rozwiązanie okaże się nad wyraz skuteczne. Czy metoda ta okaże się skuteczna na dłuższą metę? Odpowiedź poznamy dopiero za kilka lat, jednak patrząc na efekty działalności historyków, jakie możemy dostrzec już teraz wydaje się, że jesteśmy właśnie świadkami prawdziwej ( i do tego skutecznej) rewolucji w mówieniu najmłodszym o historii naszego kraju.

O autorze

Mam 26 lat, uczęszczam do wyższej szkoły dziennikarskiej w Lublinie. Interesuję się wszystkim po trochu :)

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.