Maroko Marakesz Ogrody Majorelle

Maroko Marakesz Ogrody Majorelle

Marakesz to chyba najciekawsze miasto Maroka. Całe miasto zbudowane jest z czerwonego budulca. Jego głównym składnikiem jest czerwona glinka, która występuje powszechnie w okolicznych górach Atlas. Nawet nowe budynki są wpasowane w charakter miasta. Marakesz jest nieformalną stolicą południowej części kraju. Jest to silny ośrodek turystyczny. Miasto jest na tyle ciekawe, że ogromną posiadłość kupił tutaj wraz ze swoim partnerem sławny francuski projektant Yves Saint Laurent. Przy rezydencji znajdują się unikatowe w skali świata ogrody zaprojektowane i stworzone przez innego francuza Jacquesa Majorelle, od którego wzięła się ich nazwa – ogrody Majorelle.

W ogrodach możemy podziwiać ogromną kolekcje kaktusów oraz gatunki ptaków występujące tylko w północnej Afryce. W ogrodach mieści się również muzeum sztuki, w którym wystawione są między innymi materiały z prywatnej kolekcji Saint-Laurenta. Niestety nie mogliśmy zobaczyć muzeum, gdyż było akurat w remoncie. Po śmierci prochy Yves Saint Lourenta zostały rozrzucone na terenie ogrodów.

Maroko Marakesz Plac Dżemaa-El-Fna

Maroko Marakesz Plac Dżemaa-El-Fna

Marakesz jest pełen atrakcji. Jedną z nich jest plac Dżemaa el-Fna. Plac jest ogromny, wypełniony straganami, stoiskami, jest tu mnóstwo ludzi, panuje ogromy gwar i ruch. Można tu kupić właściwie wszystko, od świeżo wyciskanego soku owocowego, przez grillowane mózgi różnych zwierząt, aż po dywany i lampy marokańskie. Oprócz tego możemy pooglądać różne pokazy, np. zaklinaczy węży (tych tylko do zachodu słońca), posłuchać opowiadań (po francusku lub w jednym z lokalnych dialektów) i spotkać różnej maści naciągaczy.  Plac wraz z całym centrum miasta jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miasto jest otoczone murem pamiętającym XII wiek. W mieście znajdziemy stara medynę pełną wąskich uliczek, straganów i sklepów z przeróżnymi produktami. Za względu na fakt położenia miasta w centrum kraju oraz dużą liczbę turystów zaopatrzenie sklepików jest bardzo dobre. Możemy tutaj kupić przeróżne pamiątki, ale nie brakuje również butików czy sieciówek słynnych europejskich marek. Mamy tutaj okazję odwiedzić berberyjską aptekę i poznać specyfiki berberyjskiej medycyny naturalnej. Jednak marokańska apteka to temat na osobny artykuł.

Warto wspomnieć, że w Marakeszu znajdziemy także znane europejskie sklepy takie jak np. ZARA z pięknymi elementami w kolekcjach wzorowanymi na tradycyjnych marokańskich strojach lub wyposażeniem wnętrz w ZARA HOME utrzymanym w arabskich klimatach.

Inną atrakcją miasta jest Meczet Kutubijja – największy meczet w Marakeszu – położony w południowo-zachodniej części medyny. Meczet budowano w latach 1147 – 1199. Jego budowę rozpoczął założyciel dynastii Almohadów Abd-Al-Mumin.

Maroko Marakesz Podziemia Pałacu El Badi

Maroko Marakesz Podziemia Pałacu El Badi

Dodatkowo możemy odwiedzić ruiny pałacu El Badi, który został zbudowany z rozmachem i przepychem z najdroższych materiałów sprowadzanych z Włoch i Francji. Niestety pozostały z niego tylko ruiny. Co ciekawe został on splądrowany przez jednego z władców Maroka Moulaja Ismaila. Warto zwiedzić lochy pałacu – jeżeli mamy szczęście to będziemy mogli zobaczyć promienie słońca wpadające przez otwory w suficie lochów.

Na koniec możemy zobaczyć XIX wieczny pałac Bahia, które jest esencją architektury islamskiej i marokańskiej. Pałac został zaprojektowany w ten sposób, aby zachować wysoki poziom prywatności jego mieszkańcom.

Marakesz to niewątpliwie serce Maroka i warto zaplanować sobie na zwiedzanie i odpoczynek w tym miejscu, co najmniej kilka dni.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.