Materace sprężynowe to najpopularniejszy i najbardziej powszechny model materacy do łóżek. Jest to też rodzaj materaca, który dostępny jest na rynku od dawna i jego cechą charakterystyczną jest dość niska cena. Co więcej – do niedawna nie było za bardzo innego wyboru. Materace sprężynowe dzielą się na dwie kategorie: bonellowe i kieszeniowe. Przyjrzyjmy się każdemu z nich.

Dawniej głównym mankamentem, który dotyczył materacy sprężynowych było to, że sprężyny przebijały powłokę. Obecnie między powłoką zewnętrzną a materacem jest jeszcze warstwa ochronna, która temu zapobiega. Warstwa ochronna może być zrobiona z trawy morskiej, końskiego włosia lub włókna kokosowego.

W materacach bonellowych konstrukcja wygląda tak, że sprężyny połączone są w zwoje. O sprężystości i grubości materaca decyduje właśnie liczba zwojów. Materace kieszeniowe (czy też kieszonkowe) natomiast mają sprężyny umieszczone w kieszonkach. Różnica między nimi polega na tym, że w materacu kieszeniowym jest więcej sprężyn i dzięki temu zapewnia komfortowy wypoczynek, który jest dobry dla naszych pleców.

Wadą materacy sprężynowych jest to, że nie posiadają one właściwości rehabilitacyjnych, a poza tym wielu osobom mogą się one wydawać zbyt twarde. Zaletą jest niska cena, dostępność oraz długa gwarancja jakiej często udzielają producenci. Niektóre firmy polecają je również osobom otyłym ze względu na to, że materace z dużą ilością sprężyn zapewniają większą sprężystość i lepsze podparcie kręgosłupa.

O czym należy pamiętać przy wyborze materaca sprężynowego?

Liczba sprężyn decyduje o jego sprężystości, dlatego najlepiej wybrać materace z dużą ilością zwojów. Materace sprężynowe są też odporne na odkształcenia, należy jednak pamiętać, że odkształceniom mogą ulec same zwoje sprężyn. Przy kupnie powinniśmy zwrócić uwagę na to czy twardość materaca wynika z jego sprężyn czy obicia jakie w nim zastosowano. Wybór materaca z twardą okładziną jest niewłaściwy i może skutkować nieprzespaną nocą i bóle kręgosłupa.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.