Półautomaty spawalnicze zastosuje się do spawania metodą MIG/MAG stali a także metali kolorowych. Potocznie urządzenie tego wariantu nazywamy migomatem.

Spawanie funkcją MIG/MAG polega na skorzystaniu z łuku elektrycznego, który robiony jest pomiędzy elektrodą topliwą a spawanym przedmiotem.

Forma spawania łukowego elektrodą topliwą miała swoje zastosowanie w przemyśle w czasach 50-tych ubiegłego wieku. Tym samym zastąpiła całkowicie spawanie manualne łukiem elektrycznym elektrodami otulonymi. Z początku jako gaz osłonowy używano jedynie gazy szlachetne – argon oraz hel, jednak wprowadzenie odtleniaczy do drutu elektrodowego umożliwiło pracę w osłonie dwutlenku węgla jak i mieszanek gazowych.

Półautomatem spawalniczym mamy możliwość łączyć mnogość materiałów: stale stopowe a także niestopowe, aluminium jak i jego stopy, miedź, cyrkon, tytan oraz dodatkowo ich stopy. Posuw uchwytu przy użyciu migomatu odbywa się ręcznie. W wypadku roboty na wyższą skalę wykorzystuje się automaty oraz roboty, w jakich posuw jest zautomatyzowany. Z aspektu na rodzaj stosowanego gazu osłonowego wyróżnia się dwie wybitne metody: MIG (Metal Inert Gas) – spawanie w osłonie gazów obojętnych; MAG (Metal Active Gas) – spawanie w osłonie aktywnych gazów.

Do zalet spawania półautomatycznego należy masowa wydajność spawania, relatywnie niski koszt artykułów spawalniczych, sposobność zautomatyzowania jak i zmechanizowani metody ale też idealna jakość spoin. Dzięki swoim licznym zaletom, stanowi jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod łączenia stali. Swoje zastosowanie znalazła w sektorze produkcyjnym, w czasie naprawach, regeneracji części maszyn, w blacharstwie samochodowym a także różnorodnych dziedzinach życia.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.