Sen to czynność niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu zarówno osoby dorosłej, jak i niemowlaka. Zapotrzebowanie na ilość snu jest cechą indywidualną, niemniej jednak w przypadku niemowląt, a więc dzieci najmłodszych, wynosić może ona nawet 18 godzin na dobę. W związku z powyższym należy zagwarantować dziecku maksimum komfortu, by czas spędzony w „objęciach Morfeusza” stał się czasem wypoczynku oraz regeneracji sił.


Wybór łóżeczka dla dziecka
Kwestia wyboru odpowiedniego łóżka dla dzieci, łóżeczka dla dziecka, czy też dla młodzieży, wielu rodzicom sprawić może nie lada trudność. W pierwszej kolejności zastanawiamy się bowiem jakie łóżeczko wybrać: turystyczne czy może lepiej drewniane?

A może łóżeczko turystyczne?
Łóżeczko turystyczne to łóżeczko o charakterze tymczasowym choć takie łóżeczko dla dzieci z całą pewnością doskonale sprawdzi się np.: podczas podróży, to jednak nie zda on egzaminu w przypadku codziennego użytkowania. Łóżeczka turystyczne, wykonywane z mało wytrzymałego materiału, nie odznaczają się wszakże dobrą stabilnością i dość łatwo je przewrócić. Ze względu na wspomniany brak stabilności nie są więc odpowiednie dla dzieci najmłodszych. Ponadto posiadają one jeden, maksymalnie dwa poziomy ustawienia spodu i z reguły nie mają możliwości „otwarcia” jednego z boków. Zupełnie inaczej sprawa kształtuje się w przypadku wyboru łóżeczka drewnianego. Łóżeczka drewniane zaliczamy bowiem do typu mebli stabilnych, wytrzymałych, posiadających co najmniej 3 poziomy ustawienia spodu oraz możliwość otwarcia boków.

Łóżeczko drewniane – na co zwrócić uwagę przy wyborze mebla?
Pierwszym kryterium podczas wyboru łóżeczka dla dziecka, dla młodzieży, czy też większego łóżka dla dzieci, powinien być rodzaj materiału jaki użyty został do wykonania mebla. Swoją uwagę zwrócić powinniśmy także na atesty europejskie dotyczące bezpieczeństwa oraz impregnatów (barwników), jakimi pokryte zostało łóżeczko. Oczywiście niezwykle ważne jest również samo dno. W tym przypadku priorytetem będzie wytrzymałość. Za niedopuszczalne uznaje się wykonanie takowego z płyty pilśniowej czy też innych, miękkich materiałów powodujących ryzyko załamania się dna mebla. Ważną rolę odgrywają również wyciągane szczebelki. Łóżeczko dziecięce powinno być wyposażone w przynajmniej dwa szczebelki rozmieszczone w szerszym boku obok siebie. Takie rozwiązanie umożliwi dziecku samodzielne wychodzenie z łóżeczka, kiedy będzie już nieco starsze. Oczywiście łóżka drewniane dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych takich jak m.in.: biel, biel transparentna, sosna, buk, kasztan, teak, olcha czy też calvados.

Rodzaje łóżeczek
W praktyce spotykamy się z dwoma rozmiarami łóżeczek dla dzieci – o wymiarach 120×60 cm oraz 140×70 cm.

Łóżeczka 120×60 cm
Istnieje wiele rodzajów łóżeczek o wymiarach 120×60 cm. Dostępne są więc między innymi warianty wyposażone w szufladę, warianty z opuszczanymi bokami czy też wyciąganymi szczebelkami (w przypadku opuszczanego boku automatycznie wykluczeniu podlega możliwość wyposażenia łóżeczka w szufladę). Ponadto każde łóżeczko ma możliwość ustawienia conajmniej trzech wysokości spodu, na którym umieszczony jest materac. Oczywiście sam spód dobrego jakościowo łóżka powinien być wykonany z drewna bądź sklejki, nie zaś miękkiej i mało wytrzymałej płyty pilśniowej. Warto dodać, iż każde łóżko o wymiarach 120×60 cm ma możliwość zamontowania baldachimu. Ponadto, niezależnie od wymiarów mebla, poleca się dokupienie specjalnych nakładek na poręcze, zapobiegających gryzieniu oraz ewentualnemu dostaniu się do buzi maleństwa niebezpiecznych drzazg.

Łóżeczka 140×70 cm
Łóżeczka o wymiarach 140×70 cm stanowią typ mebli nieco bardziej uniwersalnych aniżeli omawiane powyżej, łóżeczka nieco mniejsze (120×60 cm). Posiadają one bowiem możliwość zdjęcia „góry” (szczebelków umiejscowionych po bokach łóżeczka) i pozostawienia samego, niskiego tapczanu (opcja dla dzieci nieco starszych). Naturalnie możliwy jest również zakup wariantu wyposażonego w użyteczną szufladę. Sam spód łóżeczka wykonany powinien być natomiast z drewna bądź sklejki; unikać należy mało wytrzymałych materiałów, takich jak płyta paździerzowa bądź też pilśniowa.
Wszystkie powyżej omówione propozycje łóżeczka dla dzieci bez problemu nabędą Państwo w sklepie dla dzieci http://www.babyexpress.pl, w dziale meble dziecięce.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.