RekuperacjaOszczędność energii oraz zapewnienie odpowiednie warunki panujce wewnątrz to dwie kwestie ważne dla każdego budynku. Nie ważne czy jest to budynek mieszkalny, hala magazynowa, powierzchnia produkcyjna czy też budynek o jeszcze innym przeznaczeniu. W budownictwie dąży się do rozwiązań, które umożliwiają zmniejszenie zużycia energii. Jednym z takich rozwiązań jest rekuperacja ciepła.

Rekuperacja to pojęcie funkcjonujące zarówno w budownictwie jak również w przemyśle ( w szczególności w przemyśle metalurgicznym). Rekuperacja to nic innego jak odzyskiwanie energii cieplnej w celu ponownego jej wykorzystania. Energia ta odzyskiwana jest z wszelkiego rodzaju gazów odpadkowych oraz spalin. Rozwiązanie to stosowane jest w układach wentylacyjnych. Energia cieplna zużytego powietrza wykorzystywana jest do ogrzania świeżego powietrza. Pozwala to na znacznie mniejsze zużycie energii do ogrzania powietrza, a także na ustabilizowanie temperatury powietrza wewnątrz pomieszczenia. Bardzo często rekuperacja wykorzystywana jest do przekazywania temperatury świeżej wodzie.

Rekuperacja ciepła jest możliwa dzięki specjalnym urządzeniom nazywanym rekuperatorami. Bez rekuperatorów nie można by mówić o nowoczesnym i jednocześnie ekologicznym budownictwie. Technicznie rzecz biorąc rekuperator to krzyżowy wymiennik powietrza. Przewody odprowadzające zużyte i przewody doprowadzające świeże powietrze stykają się w danym punkcie instalacji, w którym następuje przekazanie temperatury. W ten sposób napływające świeże powietrze ma temperaturę zbliżoną do tej panującej wewnątrz pomieszczenia przez co jej dogrzanie wymaga mniejszego zużycia energii.

Kilkanaście lat temu stosowane techniki budowlane i poziom budownictwa sprawiały, że wymiana powietrza zachodziła w sposób naturalny. Nieszczelne drzwi i okna a także zastosowanie wentylacji grawitacyjnej umożliwiało napływanie świeżego powietrza. Napływające powietrze obniżało temperaturę pomieszczenia, dlatego też konieczne było go ogrzewanie przez co zużycie energii cieplnej było często bardo wysokie. Dzięki wprowadzeniu w budownictwie takich rozwiązań jak okna i drzwi PCV umożliwiły zlikwidowanie nieszczelności, jednak spowodowało to, e coraz częściej w pomieszczeniach zaczęła pojawiać się wilgoć. To właśnie dzięki rekuperacji możliwe było osiągnięcie kompromisu pomiędzy stałą temperaturą pomieszczenia i ciągłym napływem świeżego powietrza.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.