Jak dotąd na migrenę nie wynaleziono skutecznego lekarstwa. Skutecznego tj. takiego, które gwarantowałoby całkowite pozbycie się tej choroby. Migrenę bardzo trudno złagodzić, a jeszcze trudniej zapobiegać jej nawrotom, nie mniej jednak medycyna konwencjonalna i niekonwencjonalna się nie poddają i już w tej chwili są w stanie zaproponować nam środki, które będą pomocą.

Na migrenę możemy stosować ogólnodostępne tabletki uśmierzające ból (Ibuprom, Nurofen, Aspirynę), możemy poprosić lekarza o specyfik dostępny jedynie na receptę, coraz więcej osób sięga po metody naturalne takie jak akupunktura czy akupresura i masaże, jeszcze inni wolą terapię botulinową (zastrzyki z jadu kiełbasianego). Część osób w walce z migreną wykorzystuje też najnowocześniejsze wynalazki – urządzenia do światło i elektroterapii kojące bóle migrenowe i bóle innego pochodzenia (mięśniowe, menstruacyjne, nerwobóle).

Dlaczego na migrenę nie ma lekarstwa?

Dlatego, że jak dotąd nie wskazano jednoznacznej przyczyny tej choroby. Medycyna skłania się ku trzem teoriom, z których każda wydaje się słuszna i każda sprowadza się do wskazania przyczyny bólu tj. dysfunkcji układu naczyniowego i nerwowego – dzięki temu możemy migrenę zaleczać. Wyleczyć nie sposób, bo wciąż nie wiemy co jest pierwotną przyczyną bólów migrenowych.

Nie każdy ból głowy jest migreną

Migrena jest chorobą neurologiczną, ma charakter powtarzalny, długotrwały i uporczywy. Często towarzyszy jej tzw. aura (tj. na przykład zaburzenia widzenia i koordynacji ruchowej przed napadem migrenowym). Migrena może również powodować wymioty. Napad bólu trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin. Ciężkie ataki migreny wyłączają osoby chore z życia. Człowiek dotknięty migreną nie jest w stanie funkcjonować, bo pojawia się u niego światłowstręt, a ruch jedynie wzmaga intensywność bólu. Objawy migreny wydają się proste i jednoznaczne, jednak nie każdy ból głowy jest migreną. Postawienie diagnozy w każdym wypadku należy do lekarza.

Walka z migreną

Najczęściej sięgamy po tabletki, to najłatwiej dostępny środek przeciwbólowy. Spośród leków ogólnodostępnych na migrenę pomagają leki niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ich podstawowe składniki to ibuprofen, paracetamol bądź kwas acetylosalicylowy. Pamiętajmy: tabletki należy łykać umiejętnie. Co to znaczy? Mianowicie najlepiej sięgnąć po nie tuż przed napadem migrenowym. Osoby dotknięte problemem migreny potrafią bardzo szybko ten stan zdiagnozować i przewidzieć pojawienie się migreny, więc z tym raczej żaden migrenik problemów mieć nie będzie.

Ból zduszony w zarodku nie pojawia się wcale, bądź jeśli już się pojawi osiąga znacznie niższe natężenie. Przyjmowanie tabletek w trakcie napadu zazwyczaj mija się z celem. Jeśli do tego migrenie towarzyszą wymioty mamy bardzo znikome szanse na to, że tabletka pozostanie w organizmie i zadziała.

Migrena jest prawie jak wyrok skazujący na uporczywe powracające bóle do końca życia. Nie znaczy to jednak, że należy się poddawać. Na migrenę pomaga wiele terapii, w tym zupełnie nieszkodliwe terapie naturalne. Migrenie wystarczy przeciwdziałać. Wiele nowoczesnych środków osiąga zresztą taki poziom skuteczności, że nie tylko doraźnie likwiduje bądź zmniejsza bóle migrenowe, ale też zapobiega nawrotom migreny w przyszłości.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.