Zabarwienie drewna na pewne kolory świadczyć może o wadzie drewna.

Wady drewna mogą, ale nie muszą, dyskwalifikować drewno do użytku przez przetwórców drewna takich jak np. tartak. Niestandardowo kolorowe drewnoNiektóre z wad powodujących zmiany barwy drewna to

  • brunatnica
  • fałszywa twardziel
  • sinizna drewna
  • zaparzenie drewna


Fałszywa twardziel przejawia się  zmianą koloru środkowej części pnia na kolor ciemny, a intensywność i rozłożenie zabarwienia może być różnorodne. Wada ta powstaje w drzewach niektórych gatunków liściastych, typowo nie tworzących twardzieli zabarwionej – do takich gatunków należy np. brzoza czy buk.  Inna wadą drewna jest sinizna. Jak sama nazwa wskazuje, sinizna przejawia się poprzez zabarwienie bielu drewna na kolor siny- szaro-niebieski. Sinizna, jak większość z wad drewna powodujących zmianę jego barwy, spowodowana jest przez pasożytnicze grzyby.

Dwie inne wady przejawiają się podobnym zabarwieniem drewna. Zaparzenie drewna, powoduje zabarwienie drewna na barwę brunatną i wada ta dotyczy gatunków liściastych. Wada powstaje w drewnie już ściętym, które jest składowane w lecie i którego twardość zostaje obniżona wskutek procesów biochemicznych. Zmniejszenie twardości drewna nie rzadko dyskwalifikuje je do wykorzystania jako drewno konstrukcyjne przez tartaki. Z drugiej strony, brunatnica, powoduje też brunatne, niejednolite zabarwienie drewna, ale gatunków iglastych takich jak przede wszystkim sosna i świerk.

Wady drewna, które przejawiają się zmianami jego barwy są bardzo powszechne i występują często nie w odosobnieniu: np. bardzo często brunatnica i sinizna występują jednocześnie. Niestety czasami wady te są tak zagrażające, że powodują całkowitą dyskwalifikację drewna do użytku przez przetwórców tego surowca.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.