Wiele osób decyduje się dziś zamieszkać w domach albo mieszkaniach, gdzie wykorzystuje się rozwiązania energooszczędne. Zapewniają zarówno komfort mieszkania, jak również znacznie obniżają koszty eksploatacyjne w dłuższym okresie. Chociaż faza projektów, budowy, kiedy planowane i montowane są najważniejsze instalacje elektryczne, wentylacyjne i klimatyzacyjne, to oczywiście niebagatelne koszty. Często sporo wyższe niż przy standardowych rozwiązaniach. Mimo to okazuje się, że trend energooszczędnych domów zyskuje znacznie na popularności.

klimatyzacja w domu

Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, coraz częściej patrzy się zarówno na korzyści ekonomiczne, jak i aspekt ekologiczny. Wiadomo bowiem, że nowoczesne energooszczędne rozwiązania często oznaczają również systemy przyjazne dla środowiska naturalnego. Wiele firm, które zajmują się projektowaniem i montażem najważniejszych instalacji, oferuje również takie nowoczesne rozwiązania. Może być to zarówno energooszczędna klimatyzacja, która obniży koszty eksploatacyjne nawet o kilkadziesiąt procent, jednocześnie zwiększając efektywność urządzeń. Ale nie każdy wie, że znane energooszczędne i ekologiczne rozwiązanie jakim jest pompa ciepła, również znajduje zastosowanie w chłodzeniu domów. Jest to wówczas tzw. klimatyzacja pasywna albo chłodzenie pasywne. Nowoczesne pompy ciepła to również chłodzenie aktywne, które uruchamia się, kiedy pogoda funduje nam naprawdę upalne dni.

Bardzo powszechnym trendem jeśli chodzi o takie energooszczędne rozwiązania jest wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, kiedy to tradycyjne źródła energii zastępują inne koncepcje. Mogą być to właśnie odnawialne źródła energii, takie jak kolektory słoneczne, pompy ciepła. Sprawdzają się również mechaniczne systemy wentylacyjno-nawiewowe, zastosowanie rekuperacji, która znacznie obniża koszty eksploatacyjne. Ciekawym pomysłem są również domy pasywne, gdzie wykorzystuje się praktycznie wszystkie dostępne źródła energii, minimalizuje się koszty zużycia tradycyjnych źródeł, a komfort cieplny jest na bardzo wysokim poziomie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika