Dobre oświetlenie ulic stanowi bardzo ważną kwestię z wielu względów. Na pierwszym miejscu należy wymienić bezpieczeństwo zarówno kierowców poruszających się po jedni jak również pieszych uczestników ruchu. Niedostateczne oświetlenie, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych sprawia, że znacznie pogarsza się widoczność na chodnikach i drogach. Z jednej strony może to prowadzić do wypadków samochodowych oraz wypadków z udziałem pieszych. Z drugiej zaś strony może to skutkować w większej częstotliwości napaści. Z właściwie funkcjonującym oświetleniem ludzie przebywający na ulicy w późnych godzinach wieczornych czują się znacznie bezpieczniej.

Drugą kwestią, na którą wpływa oświetlenie jest większa estetyka ulic. Jest to jeden ze znaczących czynników wpływających na opinie zarówno mieszkańców jak również osób odwiedzających miasto.

Budowa

Jednym najnowszych rozwiązań w dziedzinie ulicznego oświetlenia są lampy uliczne wyposażone w diody LED. Rozwiązanie to jest tańsze w eksploatacji i znacznie wydajniejsze niż tradycyjne. Nie różnią się one za to w żaden sposób od normalnego oświetlenia. Obudowa lampy LED wykonana jest najczęściej z aluminium i hartowanego szkła. Dzięki temu lampa łatwo oddaje ciepło z diod do otoczenia. Oprawy uliczne LED montuje się w ten sam sposób w jaki montuje się oprawy zwykłych lamp. Różnica polega na możliwości regulacji ich ustawienia oraz konta padania światła.

Najmniejszymi, ale za to najważniejszymi elementami nowoczesnych lamp ulicznych są diody LED. W każdej lampie znajduje się ich kilkadziesiąt. Są one bardzo wydajnym źródłem światła charakteryzującym się jednocześnie bardzo niskim poborem energii. Dzięki temu przy stosunkowo niskim koszcie energetycznym można uzyskać optymalny poziom oświetlenia ulicy.

Sercem lampy LED jest moduł wraz z optyką. Dzięki ustawieniu diod pod różnymi kątami możliwe jest minimalizowanie straty światła. Jego strumień może być skierowany w konkretne miejsce bez nadmiernego rozproszenia. Mózgiem całej lampy ulicznej LED jest cyfrowy kontroler. Jego zadaniem jest zarządzanie w sposób inteligenty pracą danej lampy. Dzięki temu możliwe jest wydłużenie czasu działania diod poprzez oszczędne zużycie energii. Kontroler dba o to aby przez cały czas swojego działania lampa świeciła światłem o niezmiennym, ustalonym podczas programowania natężeniem.

Zalety

Lampy uliczne z diodami LED są rozwiązaniem posiadającymi wiele znaczących usprawnień działania. Do najważniejszych ich zalet należy mniejszy pobór energii przy jednoczesnej dużej wydajności. Diody LED charakteryzują się bardzo wysokim (jak na standardy oświetlenia ulicznego) współczynnikiem oddawania barw. Wpływa to znacznie na poprawę widoczności na drogach a co za tym idzie na poziom bezpieczeństwa.

Lampy z diodami LED są znacznie tańsze w eksploatacji. Zużywają mniej energii a ich serwisowanie nie jest wysokim kosztem. Optymalnie ustawione mogą pracować bez obsługowo nawet prze kilka lat. Dzięki mniejszemu zużyciu energii są one również bezpieczne dla środowiska naturalnego. Podobnie jak inne nowe rozwiązania są one wykonane przeważnie z materiałów, które w całości można poddać recyclingowi. Są one również rozwiązaniem prostym i wygodnym w obsłudze. Dzięki przenośnemu bezprzewodowemu interfejsowi osoba obsługująca daną lampę może jednocześnie ustawić optymalne parametry oświetlenia, a także zebrać informacje statystyce na temat jej wydajności pracy.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.