ziarno lnuOlej lniany jest olejem roślinnym pozyskiwanym z nasion lnu (łac. Linum usitatissimum). Podobnie jak w przypadku innych olejów, olej ten otrzymuje się przy wykorzystaniu różnych metod. Sposób jego ekstrakcji wpływa na jakość gotowego produktu, a co za tym idzie, jego przeznaczenie. Najwyższej jakości olej spożywczy otrzymuje się tradycyjną metodą mechaniczną (tłoczenie), bez użycia podwyższonej temperatury. Olej lniany uzyskany tym sposobem ma kolor od żółtego do brązowego i specyficzny, lekko orzechowy zapach.

Do największych zalet oleju lnianego należy bardzo wysoka, sięgająca nawet 60% zawartość kwasu alfa-linolenowego, należącego do rodziny omega-3. Spożycie tego kwasu wpływa korzystnie na serce, reguluje poziom lipidów w krwi oraz zapobiega miażdżycy. Jest także pomocne przy suchej skórze: włączenie oleju lnianego do diety reguluje procesy odnowy naskórka i sprawia, że skóra staje się lepiej nawilżona.

Obok zdrowych kwasów tłuszczowych, olej lniany zawiera także witaminy A oraz E w dobrze przyswajalnej formie, a także związki znane jako lignany. Lignany zawarte w oleju lnianym zapobiegają powstawaniu osteoporozy, chorób układu sercowego i naczyniowego oraz zmniejszają poziom „złego” cholesterolu LDL i ryzyko wystąpienia nowotworów, głównie piersi i przewodu pokarmowego. Ponadto są przeciwutleniaczami, dzięki czemu chronią organizm przed negatywnym działaniem rodników tlenowych.

Olej lniany jest olejem szybko utleniającym się, w związku z czym powinien być przechowywany w butlach z ciemnego szkła, chronionych przed światłem i działaniem wysokiej temperatury. W praktyce najdłuższą świeżość uzyskamy, trzymając olej lniany w lodówce. Wadą oleju lnianego, wynikającą z jego krótkiego terminu przydatności do spożycia, jest jego wysoka cena.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.