Olejki eteryczne (łac. aetheroleum) stanowią mieszaninę różnorodnych związków chemicznych, m.in. alkoholi, terpenów, estrów, aldehydów, ketonów i innych substancji organicznych. Występują w różnych częściach roślin „olejkodajnych”, a ich rolą jest wabienie owadów zapylających kwiaty czy odstraszanie szkodników.Ze względu na różnorodność składu olejków poszczególnych roślin oraz ich powszechne występowanie, pozostają one niezmiennie w kręgu zainteresowania badaczy na całym świecie. Udowodniono m.in., że skład olejku i jego zawartość w poszczególnych częściach roślin może ulegać zmianie, w zależności od pory roku, a nawet pory dnia. Większość z nich zawiera po kilkaset składników w różnej ilości.

Olejki eteryczne pozyskuje się z roślin najczęściej poprzez destylację  z parą wodną całych roślin lub ich części. Para wodna „porywa” drobiny olejku, a po ochłodzeniu olejek oddziela się od wody. Ilości pozyskiwanych olejków są stosunkowo niewielkie, np. ze 100kg lawendy można otrzymać 2,5kg olejku, a ze 100kg płatków róży nie więcej niż 0,5kg. W związku z tym olejki nie zawsze są łatwo dostępne i stanowią kategorię raczej drogich produktów.

Surowce olejkowe, olejki eteryczne jak i ich składniki posiadają szeroki zakres działania terapeutycznego. Wykazują właściwości antyseptyczne, przeciwdziałają rozwojowi grzybów, bakterii i wirusów. Działają drażniąco, przyczyniając się do rozszerzania naczyń krwionośnych i co wykorzystywane jest w leczeniu nerwobóli czy innych dolegliwości reumatycznych lub po prostu do masażu całego ciała oraz kąpieli odprężających. Stosowane wewnętrznie ułatwiają odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, a drażniąc kanaliki nerkowe wzmagają filtrację w nerkach, zwiększają ich ukrwienie, działając tym samym moczopędnie. Dodatkowo olejki eteryczne pobudzają wydzielanie soków trawiennych, żółci, działają uspokajająco, a niektóre z nich także przeciwpasożytniczo. Ponadto stosuje się je do nacierań i inhalacji w leczeniu przeziębienia.

Ze względu na ich przyjemny zapach olejki wykorzystywane są w medycynie naturalnej, gdzie stanowią podstawę aromaterapii, a także do celów kosmetycznych. Bardzo ważnym elementem aromaterapii jest jakość i pochodzenie olejku. Prawdziwe własności aromaterapeutyczne posiadają wyłącznie naturalne olejki, nie przerabiane. Obecnie na rynku bardzo często mamy do czynienia z zafałszowaniami wynikającymi m.in. z rozcieńczania naturalnych olejków celem uzyskania większej ilości produktu.

Do najczęściej stosowanych olejków eterycznych należą: olejek lawendowy, olejek sosnowy, olejek miętowy, olejek pomarańczowy, olejek kamforowy i olejek różany.

 

 

O autorze

Tak dla testów Jakubie Tobie Pokazałem jak można zrobić wpisHerbZone - Siła Natury, zioła i ziołolecznictwo

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.