OponyKiedy powinno się wymienić opony z letnich na zimowe? Zazwyczaj zaleca się wymianę kół w okresie październik – listopad oraz marzec – kwiecień. Warto jednak zapoznać się z opiniami na ten temat i zaleceniami producentów opon.
Większość producentów opon bowiem twierdzi, że wymiana opon jest najbardziej optymalna kiedy na dworze panuje temperatura siedmiu stopni Celsjusza.  W okresie zimowym opony letnie twardnieją co w znaczący sposób zmniejsza bezpieczeństwo na drodze, ponieważ także przyczepność jest dużo mniejsza. Dzieje się tak dlatego, że mieszanka gumy z której wykonane są jedne i drugie opony jest różna.

Spotkać można się jednak, również z opiniami iż to jedynie chwyt marketingowy producentów mający na celu zwiększenie sprzedaży.
A jak na to reagują kierowcy?

Kierowcy w większości stwierdzają, że jazda w temperaturze od 0 do 7 stopni z założonymi letnimi oponami wcale nie jest niebezpieczna. Pojawiają się nawet opinie, że letnie w takich warunkach sprawują się bardzo dobrze, a nawet lepiej niż opony zimowe.

Zasada 7 stopni swojego czasu była tematem numer jeden na forach internetowych związanych z motoryzacją. Ciekawostką jest fakt, że większość wypowiadających się osób jako argument przytacza testy, przeprowadzone kilka lat temu w Niemczech. Opublikowane wyniki wskazywały, że hamowanie przy temperaturze od 0 d o 7 stopni na oponach letnich jest krótsze, a przy tym bezpieczniejsze.

W skrócie opony letnie lepiej wypadły w tym teście niż opony zimowe. W trakcie tego badania samochody jeździły po nawierzchni suchej oraz mokrej. Dziennikarze, którzy opublikowali ten test zgodnie stwierdzają, że zasada 7 stopni nie ma pokrycia w faktach. Jednak, z drugiej strony nie powinniśmy jej całkowicie odrzucać, ponieważ pojawienie się na termometrze 7 stopni powinno być sygnałem do wymiany opon. Kiedy w ciągu dnia temperatura osiąga około 7 stopni znaczy to, że rano jest w okolicach zera lub nawet poniżej zera, a to może powodować pojawienie się cienkiej warstwy szadzi, a wtedy lepiej jednak stosować opony zimowe.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika