Powstanie Orkiestry Symfonicznej im. Oskara Kolberga w Kielcach datuje się na lata trzydzieste dwudziestego wieku. Jej twórcą był przybyły do Kielc Leon  Solski. Ten kompozytor, dyrygent, skrzypek a także pedagog,  otworzył Szkołę Muzyczną imienia Stanisława Moniuszki w Kielcach. Absolwenci tej szkoły byli muzykami pierwszej kieleckiej orkiestry.

Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku została stworzona pierwsza powojenna orkiestra nosząca nazwę Orkiestry Ziemi Kieleckiej. Dzięki jej połączeniu z dziewiętnasto osobowym zespołem muzycznym utworzonym przez Mariana Stroińskiego powstała Wojewódzka Orkiestra Symfoniczna. W 1968 roku nadano  jej imię Oskara Kolbego.  Kielecka Orkiestra Symfoniczna dzięki wzięciu udziału w dużym przedsięwzięciu jakim było oratorium Golgota Świętokrzyska  oraz Tu Est Petrus powiększyła grono swoich fanów i stała się znana nie tylko w kraju ale poza jego granicami.  Orkiestra  jest częstym tematem, do którego sięgają wydawnictwa muzyczne i prasa. Dzięki wspaniałym muzykom daje do 100 koncertów rocznie nie tylko w Polsce ale również w Bułgarii, Danii, Francji, Szwecji, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech oraz we Włoszech.

W obecny skład orkiestry wchodzą  instrumenty smyczkowe – skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabasy, instrumenty dęte – flety, oboje, klarnety, fagoty, trąbki, waltornie, tuby oraz puzony, instrumentu perkusyjne oraz około siedemdziesięciu muzyków. Kielecka Orkiestra Symfoniczna prowadzi również szeroką akcję edukacji muzycznej młodzieży.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.