Do jednych z najstarszych wiekiem pasm górskich w Polsce należą Góry Świętokrzyskie. Znajdują się one na terenie Wyżyny Małopolskiej. Najwyższych ich punktem jest Łysica, której wysokość sięga wielkości 612 m n.p.m. Bezpośrednio nazwa Góry Świętokrzyskie wywodzi się od relikwii znajdujących się w klasztorze na terenie tego pasma.

Do charakterystycznych cech ukształtowania tamtejszego gruntu należą takie detale jak między innymi strome zbocza, nierówne tereny, a też szeroki zakres występowania drzew takich jak jodła czy buki. Na terenie Gór Świętokrzyskich położony jest Świętokrzyski Park Narodowy, istniejący już od ponad 60 lat. Kiedyś obszary Gór Świętokrzyskich obfitowały w naturalne składy dóbr takich jak rudy żelaza czy ołowiu.

Kolejne pasmo górski na terenie Polski, znacznie bardziej wysunięte na północ niż jego poprzednik to Karpaty. Ich zasięg sięga wielu krajów w tym między innymi Austrii, Ukrainy a wręcz Rumunii. Karpaty mają najwyższy szczyt w postaci Gerlacha, którego wysokość sięga nieco ponad dwa i pół tysiąca metrów n.p.m. Cechą charakterystyczną dla Karpat jest to, że są one miejscem wypływania wielu rzek, takich jak chociażby Dunajec czy Wisła. NA terenie Karpat występują okazy cennych gatunków takich jak żbik, puchacz czy świstak.

Ostatnim z najważniejszych i opisywanych tutaj pasm górskich są Sudety. Ich położenie to zarówno południowe części Polski jak i północne Czechy. Sudety dzielą się odpowiednio na Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe oraz Sudety Wschodnie. Na terenie Sudetów występuje bardzo zróżnicowana forma fauny. Miejsce to jest środowiskiem dla zwierząt takich jak dziki, lisy, łasice, a ponadto co bardzo cieszy: orzeł bielik. Na terenie Sudetów występuje zarówno cieplejszy jak i bardziej chłodny klimat. Jak widać polskie góry są niezwykle zróżnicowane.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika