Perfumy to nazwa substancji, których zadaniem jest nadawanie zapachów, perfumy wykorzystywane w kosmetyce mają na celu nadanie zapachu ciału człowieka.

Perfumy składają się z mieszaniny lotnych związków, środków homogenizujących i wzmacniających oraz rozpuszczalnika, którym zazwyczaj jest alkohol, na przykład etanol lub mieszanina lekkich alkoholi alifatycznych.

W zależności od ilości rozpuszczalnika możemy wyróżnić:perfumy

  • perfumy (parfum) – 20-43% olejków zapachowych
  • woda perfumowana (eau de parfum, EDP) skrót  – 10-20% olejków zapachowych
  • woda toaletowa (eau de toilette, EDT) skrót  – 5-10% olejków zapachowych
  • woda kolońska (eau de Cologne, EDC) skrót  – 3-5% olejków zapachowych
  • woda odświeżająca (eau fraîche) – 1-3% olejków zapachowych

Mieszanina olejków to kompozycja zapachowa, składniki tej mieszaniny można podzielić na nuty zapachowe:

  • Nuta bazowa – najwolniej uwalniają się do powietrza, a jej woń utrzymuje się przez kilka dni, w jej skład wchodzą środki wzmacniające, które same w sobie mają często nieprzyjemny zapach. Nutę bazowe czuje się niezbyt intensywnie, ale to właśnie ona ma decydujący wpływ na kompozycji zapachu. Wykorzystuje się tutaj takie substancje jak: piżmo, ambra, cybet, żywice leśne.
  • Nuta średnia – składa się ze związków o średniej lotności, jej zadaniem to połączenie nuty bazowej i wysokiej, bez niej cała kompozycja była by niepełna a nuta bazowa i wysoką byłby odczuwalne jako dwa odrębne zapachy. Składa się głównie z kwiatowych i zapachów korzennych.
  • Nuta wysoka – składa się ze najbardziej lotnych związków, które posiadają bardzo intensywny zapach. Jest ona odczuwana zaraz po otwarciu perfum, ale po kontakcie ze skórą szybko zanika. W jej skład wchodzą głównie cytrusy dające świeży i lekki zapach.

Na podstawie wikipedia.pl

O autorze

Robię różne rzeczy, trochę podróżuje, trochę piszę.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.