Każdy miłośnik literatury ma w swojej biblioteczce książki, do których często wraca lub ma do nich wyjątkowy sentyment. Prawdziwi bibliofile egzemplarze ze swojej kolekcji opatrują stemplem zwanym ekslibrisem. Ekslibris, pochodzący z łacińskiego ex libris, czyli „z książek”, to odbity na pierwszej stronie znak, najczęściej ozdobny, z imieniem, nazwiskiem albo inicjałami właściciela książki.

Klasyczny ekslibris to mała, zadrukowana karteczka przyklejona do okładki od wewnątrz, ale dzisiaj coraz częściej jest to po prostu odbita pieczątka. Niegdyś projektowaniem ekslibrisów zajmowali się znani graficy, rytownicy oraz typografowie. Pieczątki i stemple z logo kolekcjonerów książek doczekały się wielu wystaw poświęconych tylko i wyłącznie ekslibrisom, a posługiwanie się stemplem oznaczającym księgozbiór uważane jest za wyraz najwyższej dbałości o książki i wielkiego szacunku do dzieł literatury. Ekslibris ma też być wskazówką dla osoby, która książkę pożyczyła, by nie tylko oddała ją w terminie właścicielowi, ale też by o nią bardzo dbała i by pamiętała, od kogo ją pożyczyła.

pieczątkiPieczątka z logo czy inicjałami w egzemplarzu wartościowej księgi stanowi dodatkowe zabezpieczenie jej przed kradzieżą czy zgubieniem. Sam artystycznie wykonany ekslibris podnosi wartość książki, zwłaszcza taki, który został wykonany w tradycyjnej technice graficznej, na przykład w drzeworycie, miedziorycie czy litografii. Piękne ekslibrisy lub należące do znanych osób, sprawiają że wzrasta wartość danego egzemplarza książki. W Polsce pierwsze wzory pieczątek oznaczające księgozbiory wykonywano już w XIV wieku.

Obecnie można zamówić własną pieczątkę lub stempel do oznaczenia księgozbioru w firmach produkujących pieczątki, datowniki, stemple i numeratory. Można posiłkować się wzorami gotowymi albo wykonać własne logo w programie komputerowym i przesłać je wraz z zamówieniem do wykonawcy. Ekslibris może przypominać starodawny stempel z drewnianą rączką, ale może także przybrać współczesną formę automatycznej pieczątki.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.