Kaplica gotycka na pl. Bolesława Chrobrego w Policach – pozostałość po XIII/XIV-wiecznym kościele Najświętszej Marii Panny istniejącym tu do końca XIX wieku, a następnie rozebranym. Jest zwana również „małym kościółkiem”

Znajduje się na rynku Starego Miasta. Kaplica pierwotnie przylegała do południowej ściany kościoła rozebranego w 1895 roku z powodu złego stanu technicznego. Uskokowy portal i blendy to główne ozdoby południowej ściany kaplicy. Dopóki przy kościele znajdował się cmentarz (do ok. 1500 roku), kaplica pełniła funkcję kostnicy. Następnie ustawiono w niej ołtarz, który był tu do roku 1910. W 2007 roku w kaplicy znajdował się obiekt handlowy (sklep jubilerski). Przy kaplicy jest zakryte obecnie płytami zejście do kościelnych podziemi.

Kaplicę wybudowano na kamiennym fundamencie z głazów narzutowych. Nakryto ją dachem dwuspadowym, równoległym do osi dawnego kościoła. Zewnętrzne ściany były bogato zdobione fryzem i ceramiką. W elewacji wschodniej znajduje się ostrołukowe okno, umieszczone pomiędzy ostrołukowymi blendami. W szczycie umieszczono trzy blendy w układzie piramidalnym. Elewacja zachodniej wygląda podobnie, jedyną różnicą jest szczyt ozdobiony czterema ostrołukowymi blendami. W elewacji południowej znajduje się ostrołukowy portal, z rozglifionymi ościeżami. Po prawej stronie znajduje się ostrołukowe okno, obecnie zamurowane. Powyżej umieszczono ostrołukowe blendy w układzie arkadowym.

W skład wyposażenia kaplicy wchodzi barokowy ołtarz z 1700 roku, ambona znajdująca się u wejścia do zakrystii oraz empora muzyczna.

Do kaplicy można dojechać autobusem komunikacji miejskiej (zobacz artykuł „Komunikacja miejska w Policach”). Kursują tu pojazdy linii 101, 102, 103, 106, 109, 110, 111, 524 i 526 oraz linii podmiejskich LS, LP i LD.

Obok znajduje się punkt początkowy szlaku Polickiego PTTK.

http://www.police.pl/wwwpolicepl/images/strona/zabytki/police_rynek_kaplica.jpg

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.