chlopak

Każdy z nas wymaga innego rodzaju pielęgnacji twarzy. Możemy mieć cerę, normalną, suchą, tłustą lub mieszaną. Jednoczenie skóra może być wrażliwa lub naczynkową, każdy  rodzaj skóry reaguje inaczej na różne czynniki i każdy wymaga innej pielęgnacji.

Cera sucha

Cera ta cechuje się tym, że jest skłonna do uczuleń, zaczerwień w okolicach policzków. Jej kolor jest szarawy, nie ma na niej rozszerzonych porów. Po umyciu twarzy często towarzyszy uczucie jej ściągnięcia i suchości. Spowodowane ono jest cienkim płaszczem lipidowym. Na cerze suchej bardzo często pojawiają się rozszerzone naczynka krwionośne. Skóra ta jest bardzo cienka i wrażliwa, szybciej traci swoja elastyczność i złuszcza się. Przy tego typu cerze, szczególna uwagę powinno się zwrócić na nawilżanie okolic oczu a także ust, bo tam najczęściej tworzą się zmarszczki.
Taka skórę najlepiej oczyszczać mleczkiem nawilżającym lub żelem do demakijażu.
Toniku jakiego należy używać, to zdecydowanie tonik do cery suchej.
Aby odpowiednio nawilżyć nasza cerę należy używać kremów odżywczych i ochronnych. Najlepiej dwa typy: na dzień – lżejszy, mocno nawilżający z filtrem UV i na noc – tłusty, lub półtłusty, regenerujący razem z kremem pod oczy.
Bardzo dobrze przy tego typu skórze sprawdza się peeling drobnoziarnisty i enzymatyczny, ponieważ skóra ma tendencję do pękania naczynek.
Jak ukryć taką cerę?
'Schować’ ja pod gęstym podkładem, bo tak jak kremy nawilża, natłuszcza i chroni skórę. Można go używać bez kremu i niekoniecznie pudrując. Jeśli kremowa konsystencja podkładu wydaje ci się zbyt gęsta, rozgrzej go w zagłębieniu dłoni, zanim nałożysz na twarz.

Cera mieszana

Jest połączeniem skóry suchej i tłustej. Charakteryzuje się, że cera tłusta występuje na pasie środkowym twarzy, czyli czole, nosie i brodzie. Występują w tych miejscach rozszerzone pory, a także nasza skóra świeci się. Pojawiają się również krosty i zaskórniki.
Boczne części twarzy maja cechy skóry suchej, są gładkie, suche, mają tendencję do łuszczenia się.
Najlepsze oczyszczanie cery mieszanej to: demakijaż z wodą, łagodne żele lub emulsje, najlepiej z ziołami: pokrzywa, goździk, hamamelis, żele oczyszczające, normalizujące.
Jaki tonik? Najbardziej odpowiednim będzie tonik dwufazowy, matujący, najlepiej z morskimi minerałami, rumiankiem.
Nawilżanie powinno odbywać się lekkimi kremami o konsystencji pianki, najlepiej posiadające algi morskie, ekstrakty z miodu, witaminy A, E, B i soję – nawilża i chroni, krzemionkę, minerały, cynk, skrobię – pochłania sebum.
Cerę można ukryć za pomocą lekkiego fluidu.

Cera tłusta

Skóra ta jest gruba, mniej ukrwiona, a także świeci się. Ma szarawo-złoty kolor. W wieku dojrzewania przybiera często postać cery trądzikowej. Jest wynikiem nadmiernego wydzielania się sebum. Bardzo często pojawiają się krosty i zaskórniki. Widać na niej rozszerzone pory.
Żele antybakteryjne do cery suchej, regulujące wydzielanie sebum, będą najlepiej ja oczyszczały.
Nawilżać cerę tłustą będą, kremy matujące, ściągające pory skóry oraz środki antybakteryjne.
Kobiety, które mają tłustą cerę i walczą z jej nadmiernym błyskiem, powinny używać lekkiego fluidu typu oil free, nie zawiera tłuszczów tylko silikony. Łatwo się rozprowadza i matowi skórę. Warto wiedzieć, że niektóre podkłady silikonowe zawierają składniki redukujące wytwarzanie tłuszczu. Dlatego też sprawiają, że skóra jest matowa przez kilka godzin. Przed użyciem podkładu należy go dokładnie wymieszać, gdyż zawarte w nim silikony osiadają na dnie.

Cera normalna

Jest rzadko spotykanym rodzajem skóry. Najczęściej można ja spotkać u małych dzieci. Osoby posiadające cerę normalną, nie maja z nią żadnych problemów. Ich cera jest gładka, lekko zaróżowiona, o jednobarwnym cielistym zabarwieniu, naturalnie napięta. Gdy jej dotykasz wydaje się miękka i delikatna.
Cera nie wymaga nadmiernej pielęgnacji. Oczyszczać ją możemy, delikatnymi środkami, takimi jak mleczka czy śmietanki.
Również tonik powinien być delikatny lub możemy go zastąpić wodą z aerozolem.
Nawilżać ją możemy, lekkimi kremami lub żelami.

Cera wrażliwa

Jest bardzo podatna na uczulenia i podrażnienia. Spotyka się skórę wrażliwą nabytą lub uwarunkowaną genetycznie.  Występuje ona u osób, których reakcje skórne zależą od cyklu miesiączkowego i stanu emocjonalnego.
Skóra wrażliwa objawia się uczuciem swędzenia i pieczenia. Jest napięta, zaczerwieniona i sucha. Na stres i wysiłek odpowiada czerwonymi wypiekami. Podobne dolegliwości wywołują pikantne potrawy, gorące jedzenie, mocna kawa i herbata, czekolada czy dym z papierosów. Skóra ta źle toleruje kosmetyki.

Cera naczynkowa

Najczęściej jest to skóra delikatna, cienka, wrażliwa. Charakteryzuje się kruchością i nadwrażliwością naczyń krwionośnych, co prowadzi do powstania trądziku różowatego.
Przy wyborze kosmetyków zwracajmy uwagę na kosmetyki dla cery nadzwyczaj wrażliwej, naczynkowej, zawierające dużą ilość witaminy C – dla uszczelnienia naczyń krwionośnych. Rozszerzone naczynka krwionośne, a także zaczerwienienia twarzy możemy zamaskować mocno kryjącym podkładem, ale gdy posłużymy się korektorem, efekt będzie lepszy.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.