Wielu ludzi dzieli się na fanatyków i absolutnych miłośników psów lub kotów. Są też tacy którzy lubią i jedne i drugie. Jak więc wybrać bardziej pasującego do nas pupila? To wcale nie jest takie trudne, trzeba tylko zauważyć znaczące różnice pomiędzy psami i kotami i zdecydować który zwierzak bardziej nam odpowiada. Mówię tu o ogólnych cechach charakteru, nie dotyczących poszczególnych ras.

Pierwszą znaczącą różnicą jaką dostrzegamy u pasa i kota jest ich interaktywność z domownikami. Psy jako zwierzęta stadne postrzegają domowników jako część stada i lepiej wchodzi we wszystkie interakcje. Wbrew obiegowej opinii koty domowe też lubią towarzystwo domowników i zabawę. Lubią być głaskane i drapane jednak zawsze pozostają bardziej zdystansowane i potrzebują chwili samotności.

Druga rzecz to opieka. Mówi się że kot dba sam o siebie. Nie jest to prawda. Każdemu zwierzakowi musimy poświęcić czas. Prawdą jest jednak, że kot jest łatwiej dostosowuje się do naszego harmonogramu dnia, głównie dlatego że ma kuwetę a psa musimy wyprowadzać na spacery kilka razy w ciągu dnia. Jeśli jesteś aktywnym człowiekiem i zawsze znajdzie się ktoś, kto wyprowadzi go na zewnątrz to możesz pomyśleć o psie. Osoba mniej aktywna powinna pomyśleć o kocie lub odpowiednio dobierać rasę psa. Natomiast osoby, które pracują dłużej i gdy istnieje ryzyko, że zwierzak będzie musiał zostawać sam na dłużej, powinny zedycowanie wybrać kota. Jeśli jednak wracasz do domu wieczorami tylko po to żeby się wyspać najlepiej nie mieć zwierzaka lub jeśli już koniecznie to rybki 😉

Wychowanie zwierzaka. Psy są pod tym względem bardziej wymagające. Potrzebują lidera który wskaże im ich miejsce i zdominuje. Wobec psa trzeba być konsekwentnym i pokazać miejsce w hierarchii ‚stada’ inaczej może sprawiać problemy jak np. nadmierne szczekanie, agresja, brak posłuszeństwa.Kotów wręcz nie da się ‚wytresować’. Bardzo trudno nakłonić go aby zrobił to na co nie ma ochoty. Szybko uczą się gdzie jest ich kuweta ale to wszystko. Resztę da się osiągnąć połowicznie np. jeśli nie chcemy aby kot chodził po blatach to on nauczy się aby nie robić tego przy nas. Trzeba również pamiętać że koty będą drapać meble. Można kupić specjalny drapak dla kota, ale nie jest powiedziane że będzie chciał go używać.Warto więc od samego początku dowiedzieć się jak to warunkować tak aby kot nie niszczył nam mebli. I pamietajmy że jeżeli kot załatwia się poza kuwetą to najczęściej ma problem natury medycznej, higienicznej lub chce zwrócić twoją uwagę. Nie jest to przejaw jego złośliwości 🙂

Czystość jest ważnym elementem który wielu z nas bierze pod uwage przy wyborze zwierzaka. Wiadomo że pies po każdym spacerze będzie wnosił błoto do domu i że trzeba go kąpać aby ‚nie śmierdział’. Koty nie wydzielają zapachów, kocury mają jednak tendencję do znaczenia terenu moczem co nie pachnie zbyt przyjemnie. Poza tym też będę nosić piasek do domu jeśli mają dostęp do ogrodu. Pamiętajmy, że i kotom i psom wypada sierść i nie da się tego uniknąć. Możemy oczywiście zmniejszyć jej ilość przez wyczesywanie zwierzaka jednak zawsze na kanapie lub dywanie znajdziemy sierść.

http://alipsiak.blogspot.com/

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.